CVM Tomis debutează în Cupa României

Volei (m) / Cupa României, sferturi de finală, manşa tur: CVM TOMIS CONSTANŢA - ARCADA GALAŢI

Sport 04 Martie 2014 / 00:00 775 accesări

Programul încărcat din Cupele Europene a determinat conducerea echipei de volei masculin CVM Tomis Constanţa să abordeze cu juniorii ultimele două meciuri din sezonul regulat al Diviziei A1, deoarece primul loc în clasament oricum nu era ameninţat, şi să amâne manşa tur din sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2013-2014. Conform regulamentului acestei competiţii, reprezentantele României în Cupele Europene intercluburi debutează abia în sferturi, iar Tomis, deţinătoarea trofeului, o are ca adversară pe nou-promovata Arcada Galaţi. Cele două echipe au căzut de acord să joace dubla manşă din sferturi săptămâna aceasta, ambele meciuri la Constanţa, în condiţiile în care manşa tur era programată miercurea trecută, a doua zi după întâlnirea de la Paris, din semifinalele Cupei CEV!

Astfel, manşa tur din sferturi va avea loc astăzi, de la ora 17.00, iar returul este programat mâine, de la ora 11.00. Ambele partide vor fi găzduite de Sala Sporturilor din Constanţa şi vor fi transmise în direct de Neptun TV.

Programul celorlalte trei meciuri din retur - astăzi: Ştiinţa Explorări Baia Mare - VCM LPS Piatra Neamţ (ora 17.00) - în tur: 3:1; mâine: SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti (ora 16.00) - în tur: 0:3; Unirea Dej - CSVM Zalău (ora 17.30, în direct la Digi Sport 3) - în tur: 1:3. În sferturi se joacă tur-retur şi se califică mai departe echipa care câştigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă set de aur pentru stabilirea echipei calificate. Câştigătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat pe 22 şi 23 martie.