CVM Tomis, la o victorie de finala DA1

Volei (m) / Divizia A1, semifinalele play-off-ului, meciul 2: CVM TOMIS CONSTANŢA - DINAMO BUCUREŞTI 3:0

Sport 29 Martie 2014 / 00:00 1032 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a făcut vineri şi al doilea pas spre finala Diviziei A1 la volei masculin, înregistrând a doua victorie în semifinala cu Dinamo Bucureşti, scor 3:0 (25:20, 25:16, 25:19), după o oră şi zece minute de joc. CVM Tomis conduce cu scorul general de 2-0 în semifinala play-off-ului, programată în sistemul „cel mai bun din cinci partide”. Al treilea meci va avea loc în Sala Dinamo din Bucureşti, miercuri, probabil de la ora 17.00. În cazul unei victorii constănţene, seria se va încheia, iar campionii vor obţine calificarea în finală.

RODRIGUEZ, „BOMBARDIER” LA SERVICIU Ca şi joi, gazdele au controlat încă din start meciul, dar vineri, oaspeţii au oferit, totuşi, o replică mai bună. Dinamo a ţinut aproape în primul set, reuşind chiar să conducă la un moment dat, cu 15:14. Tomis a început setul al doilea cu Rodriguez la serviciu, iar scorul a devenit foarte repede 6:0, cu patru aşi pentru voleibalistul spaniol! A fost un set pe parcursul căruia antrenorul Martin Stoev a operat două modificări în echipă, Pavel la Nemec şi Massinatori la Spînu, cei doi fiind păstraţi în teren până la final. În setul al treilea, bucureştenii au avut cea mai bună perioadă în cele două jocuri disputate la Constanţa. Au condus cu 6:4 şi 9:5, după care gazdele au întors rezultatul tot cu Rodriguez la serviciu, scorul devenind apoi 18:14 după doi aşi reuşiţi de Zhekov. De altfel, serviciul constănţenilor a decis victoria de vineri, cu 12 aşi de partea Tomisului, dar şi cu 11 erori la repunerea mingii în joc.

DECLARAŢII DUPĂ MECI „Este important că am câştigat primele două meciuri din semifinale. Am controlat jocul de la început până la sfârşit. Este puţin ciudat să jucăm patru partide la rând cu Dinamo, dar asta e” - Martin Stoev (antrenor principal CVM Tomis).

„Ne bucurăm că am câştigat primele două meciuri din semifinală, iar victoriile au fost categorice. Asta ne dă şi mai multă încredere înaintea meciului următor, de la Bucureşti, şi sperăm să ne menţinem forma bună şi în finală, ca să ne fie mai uşor” - Andrei Laza (jucător CVM Tomis).

„Ne bucură mult aceste două victorii. Astăzi (n.r. - vineri) am servit foarte bine, de asemenea şi preluarea ne-a ieşit bine” - Israel Rodriguez (jucător CVM Tomis).

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Zhekov 8p (4 blocaje, 3 aşi) - Nemec 8p (3 blocaje), Spînu 4p, Laza 8p, Rodriguez 14p (7 aşi), Bahov 8p şi Ivanov - libero (au mai jucat: D. Pavel 7p, Massinatori 3p şi Aciobăniţei); Dinamo (antrenor Daniel Rădulescu): Despotovski 2p - Ontere 10p, Mureşan 7p, Şoloc 5p, Brcic 9p, Drăghici 3p şi Gavrilovic - libero.

Înaintea meciului de vineri, jucătorii Tomisului, prin intermediul lui Sergiu Stancu, i-au oferit o minge de volei cu autografele tuturor unui mic suporter aflat în scaun cu rotile.

CRAIOVA CONDUCE PE ZALĂU CU 1-0 Vineri a început şi cealaltă semifinală a turneului 1-4, în care se întâlnesc SCM U. Craiova şi CSVM Zalău. Gazdele au câştigat cu 3:1 (25:21, 28:26, 18:25, 25:23), iar partida a doua va avea loc tot la Craiova, sâmbătă, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 2). Tot vineri s-au disputat şi primele meciuri din semifinalele turneului 5-8 (se joacă în sistemul „cel mai bun din trei partide”): Ştiinţa Explorări Baia Mare - Arcada Galaţi 3:0 (25:22, 25:15, 25:19) şi Unirea Dej - Phoenix Şimleul Silvaniei 3:1 (22:25, 25:18, 25:21, 25:23).