CVM Tomis rămâne lider, cu punctaj maxim

Volei (m) / DA1, etapa a 3-a: CSM BUCUREȘTI - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 25 Octombrie 2014 / 00:00 819 accesări

Vineri după-amiază, Sala „Agronomia” din București a găzduit prima partidă contând pentru etapa a treia din Divizia A1 la volei masculin. Campioana ultimelor două ediții, Club Volei Municipal Tomis Constanța, a jucat pe terenul unei formații care câștigase cele două meciuri anterioare, CSM București fiind revelația debutului de campionat. Avanpremiera etapei a oferit un meci aprig disputat, în care echipa vizitatoare și-a impus valoarea superioară, dar numai după ce a trecut prin câteva momente delicate. Scor final: CSM Bucureşti - CVM Tomis Constanța 1:3 (19:25, 25:23, 23:25, 16:25).

Primul set a fost controlat în întregime de CVM Tomis, care a avut la un moment dat nouă puncte avans, 19:10. Gazdele au reacționat bine în setul secund, distanțându-se la 11:6 și 14:7, în ciuda time-out-urilor solicitate de antrenorul Martin Stoev, care a efectuat și mai multe schimbări, dar fără efect. Cursa de urmărire a constănțenilor a continuat, CVM Tomis a egalat la 18, dar setul a intrat în posesia bucureștenilor, ultimul punct fiind controversat (atacul lui Janic, care a părut pe linie, a fost considerat afară de arbitri). Titularii din startul meciului au început și setul al treilea, singurul înlocuit fiind Laza, în locul căruia a intrat Stancu, rămas în teren până la final. Echilibrul s-a menținut pe toată durata setului, cele două formații alternând la conducere pe tabela de scor. A fost 16:13 pentru CSM, apoi Tomis a egalat și a trecut la conducere cu 20:18, reușind să mențină cele două puncte în plus până la finalul setului, deși gazdele au egalat la 23! Ultimul act nu a avut istoric, după ce bucureștenii au condus cu 4:2. Campionii au întors rezultatul la 11:5, iar CSM nu a mai putut să revină.

„Sunt mulțumit de victorie. Întotdeauna este important să câștigi în deplasare. Am jucat bine, într-un meci în care am riscat mult serviciul. În setul al doilea am comis mai multe erori, dar apoi ne-am revenit la jocul nostru obișnuit. Consider că a fost un test bun înaintea meciurilor din Liga Campionilor, contra unei echipe bune, care ne-a pus în dificultate”, a declarat după meci antrenorul principal al echipei constănțene, Martin Stoev.

Au evoluat - CSM (antrenori Valentin Pereu şi Vicențiu Dumitrescu): Dimitrov 8p - Matei 19p, Aldea 5p, Yushkevich 5p, Bontea 14p, Dukic 8p, Bratosin - libero (au mai jucat: Cl. Dumitru și Iftime); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Zhekov 3p - Simeonov 23p, Spînu 8p, Laza 3p, D. Pavel 8p, Janic 14p, Rosic - libero (au mai jucat: Tănăsescu, Stoian 1p, Petkov 2p și Stancu 3p).

Sâmbătă, în etapa a 3-a din Divizia A1 la volei masculin, sunt programate partidele: SCM U. Craiova - CSVM Zalău (ora 16.00, în direct la Digi Sport 3), Ştiinţa Explorări Baia Mare - Unirea Dej (ora 17.00), Arcada Galați - VC Banatul Caransebeș (ora 17.00), Phoenix Şimleul Silvaniei - VCM LPS Piatra Neamţ (ora 18.00). Etapa se încheie duminică, atunci când are loc meciul Dinamo Bucureşti - Steaua București (ora 17.00, în direct la Digi Sport 2).