Daniel Popescu şi Steliana Nistor, vicecampioni mondiali la aparate

CM de la Stuttgart la final

Sport 10 Septembrie 2007 / 00:00 702 accesări

În cea de-a doua zi a finalelor pe aparate din cadrul Campionatului Mondial de la Stuttgart, zi care a închis de altfel şi competiţia, Popescu şi Nistor au obţinut argintul. Concursul a fost deschis de Flavius Koczi şi Daniel Popescu la sărituri. Primul care a concurat a fost Koczi, care a ratat podiumul după ce la a doua săritură a atins cu mîna salteaua. După nota de 16.050 de la prima săritură, sportivul a obţinut doar 15.600 la cea de-a doua. În schimb, cel de-al doilea reprezentant al ţării noastre, Daniel Popescu a fost la doar 12 miimi de titlul mondial. Cu o notă finală de 16.500, după ce la prima săritură a fost notat cu 16.675, iar la cea de-a doua cu 16.325, Popescu a primit medalia de argint. Titlul mondial a revenit polonezului Leszek Blanik, cu 16.512 (16.450 şi 16.575). Locul trei a fost ocupat de sportivul Ri Se Gwang, din Coreea de Nord, care a avut o notă de 16.387 (16.500 şi 16.275).

Cătălina Ponor s-a clasat pe poziţia a patra

După argintul de la sărituri, a urmat prima finală a fetelor, cea de la bîrnă, unde România era reprezentată de Steliana Nistor şi Cătălina Ponor. Prima intrată în concurs a fost reprezentanta Franţei, Isabelle Severino, notată cu 14,675. Surpriza concursului avea să vină tocmai de la favorita la medalia de aur - Shawn Johnson din Statele Unite a înregistrat la acest aparat o dublă ratare şi a primit cea mai mică notă, 14,475, deşi aceasta a prezentat atît în calificări, cît şi în finala pe echipe, unul din cele mai valoroase exerciţii. Intrată a cincea în concurs, campioana olimpică la acest aparat, Cătălina Ponor a avut un exerciţiu de doar 15,700. Emoţiile şi ezitările ce au însoţit-o pe Cătălina în toate execuţiile de la Stuttgart, au făcut ca aceasta să ocupe doar poziţia a patra. A urmat Steliana Nistor, vicecampioana mondială la individual compus, care a prezentat mult mai multă siguranţă pe bîrnă decît compatrioata sa şi a obţinut o notă de 15,900, singurele puncte pierdute fiind la aterizare. După un bronz şi un argint, Stela a obţinut cel de-al doilea titlu de vicecampioană la Stuttgart, după ce a fost la doar un pas de aurul mondial. Aflată la egalitate de puncte cu Li Shanshan, românca a pierdut titlul în faţa Anastasiei Liukin (SUA=, care a concurat ultima. În cea de-a treia finală a zilei, cea de la sol, ultima în care România era reprezentantă, Sandra Izbaşa s-a clasat pe ultimul loc. Aceasta a primit o penalizare de cinci zecimi după ce a călcat în afara covorului şi a fost punctată cu 14,525. Deşi a fost contestată de Nicolae Forminte, nota de plecare a rămas aceeaşi - 6.00.