David Goffin l-a învins pe Jo-Wilfried Tsonga la turneul demonstrativ de tenis de la Abu Dhabi

29 Decembrie 2016 / 18:31 416 accesări

Tenismenul belgian David Goffin (locul 11 în clasamentul mondial) a câştigat, joi, meciul cu francezul Jo-Wilfried Tsonga (12 ATP), scor 7-6 (2), 6-4, în sferturile de finală ale turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite, disputat pe suprafață dură.

Partida a durat o oră şi 37 de minute. Goffin a jucat pentru prima dată la Abu Dhabi, în timp ce Tsonga a fost semifinalist în 2014. În urma acestui rezultat, bilanţul confruntărilor directe a devenit egal, 3-3.

David Goffin (26 de ani) nu a câştigat niciun turneu în sezonul 2016, dar se află la cea mai bună clasare din carieră. Printre performanţele belgianului în acest an se numără semifinale la Indian Wells şi Miami, sfert de finală la Roland Garros şi finală la Tokyo.

Jo-Wilfried Tsonga (31 de ani) nu are niciun trofeu cucerit în 2016, dar a impresionat la Wimbledon (sfert de finală), Openul Statelor Unite (sfert de finală) şi Viena (finală).

În semifinale la Abu Dhabi, David Goffin va juca, vineri, împotriva britanicului Andy Murray, liderul clasamentului mondial.

Într-un alt sfert de finală programat joi, spaniolul Rafael Nadal (locul 9 ATP) îl va întâlni pe cehul Tomas Berdych (10 ATP). Nadal este campionul en-titre de la Abu Dhabi şi l-ar putea întâlni în semifinale pe canadianul Milos Raonic (poziţia 3 ATP), pe care l-a învins în finala de anul trecut.

Turneul demonstrativ din Emiratele Arabe Unite are loc în perioada 29-31 decembrie şi aliniază la start doar şase sportivi. Andy Murray şi Milos Raonic, principalii favoriţi, beneficiază de un tur liber, adică vor evolua direct în semifinale. Competiţia nu oferă puncte în clasamentul ATP, dar este dotată cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.