Debut cu dreptul pentru CSS 1 Constanţa

La “Festivalul Constănţean de beach-handball”

Sport 25 Iunie 2008 / 00:00 891 accesări

Complexul Turistic Mamaia Nord a găzduit, ieri, primele partide din cadrul turneului “Festivalul Constănţean de beach-handball” - ediţia I, competiţie ce reuneşte la start echipele calificate la turneul final al Campionatului Naţional de handbal pentru juniori (copiii născuţi în 1993 şi 1994). Conform tragerii la sorţi de la şedinţa tehnică desfăşurată luni seară, competiţia a început de dimineaţă cu meciurile din faza grupelor de la masculin şi a continuat cu cele de la feminin. Primele cîştigătoare ale întrecerii au fost CS H&V Piteşti, care a învins, cu 2-0, pe Handbal Club Madinson Travel Junior Sf. Gheorghe, şi CSS 1 Constanţa, care a trecut, tot cu 2-0, de CSS 2 Baia Mare. Constanţa a debutat cu dreptul şi la feminin, unde CSS 1 Constanţa a trecut, cu 2-0, de LPS Piatra Neamţ, iar în cea de-a doua partidă a grupei CSS Caracal a învins CSS Slobozia, în prelungiri, cu scorul 2-1. Competiţia a continuat şi în cea de-a doua parte a zilei, cînd au fost înregistrate următoarele rezultate - masculin: Sf. Gheorghe - Suceava 0-2, CSS 1 Constanţa - LPS Banatul Timişoara 2-1; feminin: CS Dinamo Braşov - CSS 1 Constanţa 1-2. Întrecerea se desfăşoară conform regulamentului EHF, partida avînd două reprize a cîte zece minute, ce sînt notate diferit. Dacă scorul este egal la sfîrşitul unei reprize, se aplică regula “Golului de Aur”. Cîştigătorului fiecărei reprize i se acorda un punct. Dacă ambele reprize sînt cîştigate de aceeaşi echipă, aceasta este cîştigătoarea, per total, cu scorul de 2-0. Dacă fiecare echipă cîştigă cîte o repriză şi rezultatul este unul egal se aplică regula “Shoot-Out” (“Un jucător împotriva portarului”). Întrecerea va continua şi astăzi tot cu partidele din cadrul grupelor, mîine concurenţi urmînd a beneficia de o zi de pauză pe care o vor petrece în parcul de distracţii „Aqua Magic”.