Dinamo învinge Viitorul şi se apropie de locul secund

Fotbal / Liga 1, play-off şi play-out, etapa a 6-a

Sport 16 Aprilie 2017 / 22:28 1051 accesări
George Țucudean a marcat golul de onoare pentru Viitorul în Ştefan cel Mare

FC Viitorul a cedat, duminică seară, la Bucureşti, în confruntarea cu Dinamo, din etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 1 la fotbal, scor 1-2 (Ţucudean 77 / Hanca 68, 74), astfel că formaţia bucureşteană s-a apropiat la două puncte de locul secund şi a obţinut prima victorie în duelurile cu Viitorul pe teren propriu în prima ligă. Fără Romario Benzar, accidentat, Viitorul l-a pierdut şi pe Dragoş Nedelcu, în minutul 42, accidentat după un duel cu dinamovistul Dan Nistor, iar aceste absenţe au contat în economia jocului. În prima repriză, Rivaldinho, în minutul 13, a ratat o bună ocazie pentru Dinamo, iar mingea şutată de Purece, în minutul 29, a fost respinsă de Cerniauskas. Prima acţiune după pauză a adus ratarea lui Vlad Morar, care a trimis balonul pe lângă poartă din interiorul careului, şi tot Viitorul a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 51, atunci când Cerniauskas a fost la post la mingea şutată de Cristi Ganea. În minutul 68 a venit golul lui Hanca, iar peste şase minute acelaşi jucător a reuşit dubla pentru Dinamo. Ţucudean a marcat în minutul 77 golul de onoare pentru echipa constănţeană, care a căutat în zadar egalarea până la finalul meciului.

Au evoluat următoarele echipe - Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Cerniauskas - Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip - Mahlangu, D. Nistor - Hanca (90 Maric), Rivaldinho, Palic (cpt.) (63 Busuladzic) - A. Nemec (75 Bawab); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - S. Rădoi, Țîru (cpt), Boli, Cr. Ganea - N. Roșu, Dr. Nedelcu (42 D. Dumitrescu), Casap (61 Fl. Coman) - A. Chițu, Vl. Morar (71 Țucudean), Purece. Cartonaşe galbene: Nedelcearu, Romera, Busuladzic / Țucudean. Meciul a fost arbitrat la centru de Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).

Luni, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), se va disputa ultima partidă din etapa a 6-a a play-off-ului: CFR Cluj - Fotbal Club FCSB.

Sâmbătă, Astra Giurgiu a câştigat în deplasare, cu scorul de 3-1 (Al. Ioniţă II 2, Sg. Buş 35, Săpunaru 66 / Gustavo 52-pen.), întâlnirea cu CS Universitatea Craiova.

Clasament play-off: 1. FCSB 36p (golaveraj: 9-4), 2. FC VIITORUL 34p (6-5), 3. Dinamo 32p (7-4), 4. CFR 29p (7-7), 5. Craiova 27p (3-8), 6. Astra 26p (7-11).

GAZ METAN A TRECUT PE PRIMUL LOC ÎN PLAY-OUT

După ce în primele două meciuri din etapa a șasea a play-out-ului s-au înregistrat două rezultate de egalitate, duminică am notat victoria pe teren propriu a formaţiei Gaz Metan Mediaş în duelul cu Pandurii Tg. Jiu, după ce oaspeţii au condus la pauză.

Rezultate - vineri: FC Botoșani - Concordia Chiajna 1-1 (Târnovan 10 / V. Munteanu 65); sâmbătă: ASA Tg. Mureș - ACS Poli Timișoara 0-0; duminică: Gaz Metan Mediaș - Pandurii Tg. Jiu 3-1 (Al. Munteanu 77, Eric 84, Sikorski 90+4 / Negruţ 43/pen.).

Luni, de la ora 17.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look Plus), va avea loc ultimul joc din etapa a 6-a a play-out-ului: FC Voluntari - CSM Poli Iași.

Clasament play-out: 7. Gaz Metan 29p (golaveraj: 8-6), 8. Iaşi 28p (8-2), 9. Botoşani 24p (8-5), 10. Voluntari 20p (5-8), 11. ACS Poli 18p (6-3), 12. Pandurii 16p (4-7), 13. Concordia 16p (4-8), 14. ASA 11p (3-7).