Dinamo s-a revanșat în fața Viitorului pentru înfrângerea din Liga 1!

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a, etapa a 12-a: FC VIITORUL II CONSTANȚA - DINAMO II BUCUREȘTI 1-2

Sport 15 Noiembrie 2015 / 16:33 896 accesări

Atacantul Mircea Manole a înscris singurul gol al echipei FC Viitorul II

La începutul lunii noiembrie, în etapa a 16-a din Liga 1 la fotbal, FC Viitorul Constanța reușea un rezultat senzațional pe terenul lui Dinamo București, 5-1! Echipele-satelit ale celor două cluburi activează în Liga a 3-a și s-au întâlnit în turul acestui campionat la Ovidiu, sâmbătă, meciul FC Viitorul II Constanța - Dinamo II București contând pentru etapa a 12-a din Seria a 2-a, penultima din tur. „Cățelușii roșii” au izbutit să răzbune eșecul echipei mari și s-au impus pe stadionul „Orășenesc“ din Ovidiu cu scorul de 2-1, un rezultat mai puțin scontat ținând cont de evoluțiile din acest campionat ale celor două formații. Toate golurile s-au marcat în repriza secundă, într-un interval de numai opt minute! Oaspeții au deschis scorul prin Robert Văduva, care a finalizat un contraatac în minutul 51, iar Mircea Manole a restabilit egalitatea cinci minute mai târziu, cu un șut splendid, de la marginea careului. Același Văduva a stabilit scorul final în minutul 59, când a transformat o lovitură liberă.

Acesta a fost ultimul meci din turul campionatului pentru formația antrenată de Cristian Cămui și Constantin Fălină, care în etapa a 13-a va sta, datorită numărului impar de echipe din serie. Au evoluat pentru FC Viitorul II: Dur-Bozoancă - A. Rusu, Căpușă, Piciu, Șandru (68 Boboc) - P. Iacob (46 Iani) - A. Ciobanu, D. Dumitrescu (46 Mățan) - Vîlcea (75 Zamfirescu), Fl. Coman, M. Manole.

Celelalte rezultate ale etapei a 12-a din Seria a 2-a: Juventus București - Gloria Popești Leordeni 4-0; Voința Snagov - Viitorul Domnești 5-0; Petrolistul Boldești - Metaloglobus București 0-1; Unirea Slobozia - ACS Înainte Modelu 2-2; CSM Oltenița - Delta Dobrogea Tulcea 0-2. CS Tunari a stat, pentru că ACS Callatis 2012 Mangalia s-a retras din campionat.

Clasament Seria a 2-a: 1. Juventus București 29 de puncte (golaveraj 19-5); 2. Delta Dobrogea Tulcea 27p (19-5); 3. Metaloglobus București 23p (18-6); 4. Unirea Slobozia 21p (21-12); 5. Viitorul Domnești 17p (22-22); 6. ACS Înainte Modelu 16p (21-20); 7. Voința Snagov 14p (15-14); 8. FC Viitorul II Constanța 14p/12j (19-22); 9. Dinamo II București 12p (15-17); 10. Gloria Popești Leordeni 11p (15-22); 11. Petrolistul Boldești 10p (13-16); 12. CSM Oltenița 7p (13-31); 13. CS Tunari 2p (10-28).