Dinamo, victorie şi pentru... Viitorul

Fotbal / Liga 1, play-off şi play-out, etapa a 8-a

Sport 01 Mai 2017 / 22:52 900 accesări
Dinamovistul Hanca a înscris ambele goluri din penalty în partida de luni

Duelul dintre Dinamo București şi Fotbal Club FCSB, din etapa a opta a play-off-ului Ligii 1 la fotbal, desfăşurat luni seară, pe „Arena Naţională” din Bucureşti, a luat sfârşit cu victoria dinamoviştilor, cu scorul de 2-1, iar finalul de campionat va fi unul incendiar. În urma acestui rezultat, FC Viitorul, FCSB şi Dinamo sunt formaţiile aflate în prim plan în lupta pentru titlu, cu Viitorul depinzând... doar de două victorii pentru a da marea lovitură şi a deveni campioană dacă va învinge în ultimele două etape.

Dinamovistul Hanca a deschis scorul în minutul 34, din penalty, Pleaşcă a egalat în minutul 53, iar Hanca a mai fructificat o lovitură de la 11 metri în al şaselea minut al prelungirilor. Un meci întrerupt de mai multe ori din cauza suporterilor dinamovişti, care au aruncat cu role de hârtie în teren, două dintre ele lovindu-l pe Boldrin în repriza a doua, dar şi cu obiecte trimise în finalul primei reprize spre portarul Penedo de către suporterii stelişti.

Celelalte rezultate din etapa a opta a play-off-ului - sâmbătă: FC Viitorul - Astra Giurgiu 3-2 (Vl. Morar 40-pen., Săpunaru 43-autogol, Ţucudean 77 / D. Niculae 12, Geraldo Alves 90); duminică: CFR Cluj - CS Universitatea Craiova 0-3 (Andrei Ivan 30, 76, Zlatinski 44).

Clasament play-off: 1. FCSB 38p (golaveraj: 11-7), 2. FC VIITORUL 38p (10-8), 3. Dinamo 36p (11-7), 4. CFR 33p (8-10), 5. Craiova 31p (8-10), 6. Astra 26p (9-15).

Rezultatele din etapa a opta a play-out-ului - vineri: Concordia Chiajna - CSM Poli Iași 0-0; sâmbătă: ASA Tg. Mureș - Gaz Metan Mediaș 0-0; duminică: Pandurii Tg. Jiu - FC Voluntari 1-3 (Surugiu 82 / L. Cazan 33, Popadiuc 38, Fl. Cernat 67); luni: ACS Poli Timișoara - FC Botoșani 1-1 (Cânu 39 / Golofca 76).

Clasament play-out: 7. Iaşi 31p (golaveraj: 8-2), 8. Gaz Metan 30p (8-7), 9. Voluntari 27p (10-9), 10. Botoşani 26p (10-7), 11. ACS Poli 22p (8-4), 12. Pandurii 17p (6-11), 13. Concordia 17p (4-10), 14. ASA 13p (3-7).