Două titluri naţionale pentru tenismenele constănţene

Tenis / CNI de vară U14

Sport 27 Mai 2014 / 00:00 772 accesări

Săptămâna trecută, la Centrul Naţional de Tenis de Bucureşti, a avut loc la Campionatul Naţional Individual de vară de tenis de câmp rezervat juniorilor sub 14 ani. Aflaţi printre favoriţi, micii tenismeni constănţeni au avut un parcurs excelent, reuşind să urce de cinci ori pe podium, dintre care de două ori pe cea mai înaltă treaptă. Cele mai bune rezultate au fost înregistrate în competiţia fetelor, unde în finală s-au întâlnit două sportive din oraşul de la ţărmul mării, ambele pregătite de antrenorul Mircea Gallan. Astfel, Ramona Eva Chivu (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 4, a câştigat titlul naţional, învingând-o pe Selma Cadâr (LPS “Nicolae Rotaru”), principala favorită a turneului, la capătul unui meci echilibrat, cu 3-6, 7-5, 6-2. La startul competiţiei au mai fost prezente cinci sportive constănţene: Carmen Manu (LPS “Nicolae Rotaru”), învinsă în sferturile de finală, Vanesa Răuţă (LPS “Nicolae Rotaru”), Gloria Mihu (CS Samtronic) - ambele eliminate în turul al treilea, Denisa Gheorghe (LPS “Nicolae Rotaru”), care a pierdut în turul secund, şi Maria Radu (LPS “Nicolae Rotaru”), învinsă în runda inaugurală. Al doilea titlu naţional a venit în proba de dublu fete, unde cuplul format din Selma Cadâr şi Carmen Manu, cap de serie nr. 2, s-a impus în finală în faţa favoritelor nr. 3, Gabriela Davidescu (CS Ploieşti) şi Andreea Prisăcariu (Daimon SC), cu 6-2, 6-4. Pe poziţia a treia s-a clasat dublul alcătuit din Ramona Eva Chivu şi Mihaela Mărculescu (Dinamo Bucureşti), cap de serie nr. 1, învingător în finala mică în faţa favoritelor nr. 4, Oana Corneanu (CS Axis) şi Andreea Velcea (CS Sport 4 Fun Timişoara), cu 6-2, 6-1.

În competiţia băieţilor, cea mai bună performanţă a fost înregistrată de Ştefan Paloşi (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 2, care a încheiat pe locul al treilea, după ce s-a impus în finala mică în faţa principalului favorit, Filip Jianu (Dinamo Bucureşti), cu 6-3, 6-1, în timp ce Alexander Gima (LPS “Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 9, a ajuns până în sferturile de finală. În schimb, Filip Ceară (LPS “Nicolae Rotaru”) a fost eliminat în turul al treilea, iar Sebastian Gima, Mihnea Manea şi Adrian Bejenaru (toţi de la LPS “Nicolae Rotaru”) au cedat în runda inaugurală.