Două victorii pentru Kamil Stoch în Turneul celor 4 Trambuline

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile / Turneul celor 4 Trambuline

Sport 02 Ianuarie 2018 / 14:48 1270 accesări
Kamil Stoch (dreapta) și Richard Freitag se vor duela în Austria pentru câștigarea Turneului celor 4 Trambuline

Săritorul polonez Kamil Stoch este foarte aproape de a-și păstra trofeul cucerit la ediția trecută a Turneului celor 4 Trambuline! El a reușit două victorii în primele două etape ale tradiționalei competiții programate la cumpăna dintre ani, revenind spectaculos după ce nu obținuse anterior, în șapte etape din Cupa Mondială, decât trei clasări pe podium și nicio victorie.

La Oberstdorf (Germania), în prima etapă a ediției cu numărul 66 din T4, Stoch a avut un zbor de senzație în manșa secundă, măsurând 137 de metri, și s-a instalat astfel pe prima poziție în clasamentul general al turneului. Austriacul Stefan Kraft era lider după prima manșă, cu o săritură măsurând 132 de metri. Germanul Richard Freitag, liderul clasamentului general al sezonului în Cupa Mondială, ocupa locul 2 la finalul primei runde, după ce sărise 128,5 metri. Surpriza negativă în prima manșă fusese produsă de Peter Prevc, slovenul fost câștigător al Marelui Glob de Cristal și al Turneului celor Patru Trambuline. El a sărit doar 100,5 metri în prima manșă, ratând calificarea pentru manșa decisivă!

La final, Stoch, clasat pe locul 4 după prima manșă, a totalizat 279,7 puncte și a obținut astfel a 23-a victorie a carierei în Cupa Mondială. Freitag a încheiat pe poziția a doua, cu un total de 275,5 puncte, iar un alt polonez, David Kubacki, a completat podiumul, cu 270,1 puncte. Kraft, câștigătorul primei manșe, a sărit doar 119 metri în runda secundă și a încheiat pe locul 4, cu un total de 262,8 puncte.

Etapa a doua a turneului s-a desfășurat în prima zi din 2018 tot în Germania, la Garmisch-Partenkirchen. Polonezul a reeditat succesul de la Oberstdorf, având acum șanse bune să păstreze Vulturul de Aur, trofeul acordat câștigătorului competiției și pe care l-a cucerit la ediția precedentă.

Stoch a fost primul la finalul manșei întâi de la Garmisch, cu o săritură măsurând 135,5 metri. Slovenul Tilen Bartol ocupa poziția a doua, iar japonezul Junshiro Kobayashi se afla pe locul 3. În manșa secundă, Stoch a avut o nouă săritură fantastică, în lungime de 139,5 metri, și a totalizat 283,4 puncte. Pe poziția a doua a încheiat Freitag, aflat doar pe locul 6 după prima manșă. Germanul a sărit 137 de metri în manșa secundă și a terminat cu 275,8 puncte. Norvegianul Anders Fannemel, locul 5 după prima rundă, a ocupat la final poziția a treia, cu un total de 270,2 puncte. Kobayashi s-a clasat pe locul 4, iar Bartol a fost al cincilea.

În clasamentul general al turneului, Stoch și Freitag sunt separați de numai 11,8 puncte. După cele două etape găzduite de Germania, Turneul celor Patru Trambuline se mută în Austria. Joi va avea loc concursul de la Innsbruck, iar două zile mai târziu, etapa de la Bischofshofen va încheia competiția.

În clasamentul general al Cupei Mondiale la sărituri cu schiurile, după nouă etape din totalul de 23, lider este Richard Freitag, cu 710 puncte, urmat de Kamil Stoch 423p și de compatriotul său Andreas Wellinger 449p.