Echipa antrenată de Dan Petrescu, în semifinalele Cupei Preşedinteluifotbal

Fotbal internațional

Sport 06 Ianuarie 2017 / 17:22 427 accesări
Dan Petrescu speră să ajungă în finală

Al Nasr, formație pregătită de tehnicianul român Dan Petrescu, a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Preşedintelui din Emiratele Arabe Unite, după ce a câştigat cu scorul de 1-0 meciul jucat împotriva echipei Al-Ain. Atacantul Yaqoob Jassim Salman a înscris singurul gol al meciului, în minutul 26. Scăpat pe partea dreaptă, în interiorul careului de 16 metri, Salman l-a învins pe portarul advers cu un şut la colţul scurt. Formația antrenată de Dan Petrescu a încheiat partida în inferioritate, după ce Abbas Juma a fost eliminat în minutul 90+2.

În semifinale s-au mai calificat echipele Al Sharjah, Al-Wahda şi Hatta Club.

Celelalte rezultate din sferturile de finală ale Cupei Preşedintelui: Al Wasl - Al Sharjah 2-4 (R. Mendes 82, H. Taher 90+5 / G. Rivas 6, 58, 76, O. Juma 37), Al-Wahda - Al-Jazira 6-0 (Tagliabue 23-pen., 24, 80, Dzsudzsak 27-pen., 53, Burgosh 72) și Emirates Club - Hatta Club 1-2 (Batna 19 / Samuel 28, Jassim 32)

Dan Petrescu se află la Al Nasr de la începutul lunii noiembrie. În campionat, Al Nasr ocupă locul 6, cu 21 de puncte obținute în cele 13 etape disputate.