Eliminări neaşteptate la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 12 Martie 2018 / 10:11 650 accesări
În vârstă de 16 ani, Amanda Anisimova a produs o mare surpriză în turneul californian (sursa foto: www.wtatennis.com)

Surprizele continuă în turneul de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA), turneu dotat cu premii în valoare totală de 8.648.508 dolari. La feminin, două dintre tenismenele care o puteau întâlni pe Simona Halep au fost eliminate. Letona Jelena Ostapenko (locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6) a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-3, de croata Petra Martic (locul 51 WTA), în turul al treilea. Şi Petra Kvitova (Cehia, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 9) a pierdut în turul al treilea în faţa americancei Amanda Anisimova (16 ani, locul 149 WTA, beneficiara unui wild card). Kvitova a cedat în duelul cu învingătoarea din întrecerea junioarelor de la US Open cu scorul de 2-6, 4-6.

De cinci ori câştigător la Indian Wells, sârbul Novak Djokovic (locul 13 ATP şi cap de serie numărul 10) a pierdut în turul secund, fiind eliminat de japonezul Taro Daniel (locul 109 ATP, jucător venit din calificări), care s-a impus cu scorul de 7-6 (7/3), 4-6, 6-1.