Emanuel Gyenes rămâne lider la clasa Maraton

Auto-moto / Raliul Dakar 2016

Sport 13 Ianuarie 2016 / 16:45 566 accesări
Motociclistul român Emanuel Gyenes are șanse de a câștiga și anul acesta clasa Maraton a Raliului Dakar

Pilotul român al echipei KTM, Emanuel Gyenes, s-a clasat pe locul 18 în etapa a 9-a a Raliului Dakar 2016, o buclă în lungime de 285 km desfășurată marți în jurul localității Belen din Argentina. Însă, din cauza temperaturilor extrem de ridicate din zona dunelor de la Fiambala și a numeroaselor dificultăți de navigare cu care s-au confruntat concurenții de la categoria moto, organizatorii au decis întreruperea probei speciale la al doilea punct de control (CP2), unde Mani avea al 18-lea timp. Ulterior, s-a decis utilizarea clasamentului existent mai devreme decât CP2 și acordarea unor timpi forfetari. După ce s-a luat această hotărâre, Gyenes a ajuns pe locul 19 în etapă, a rămas lider la clasa Maraton și ocupă locul 19 în clasamentul general, la două ore și șapte minute de liderul Toby Price (KTM). La clasa Maraton, el are aproape cinci minute avans față de pilotul portughez Mario Patrao.

Gyenes a avut o întârziere de 31 de minute și 39 secunde față de câștigătorul etapei, australianul Toby Price (KTM), care a fost urmat de Kevin Benavides (Argentina / Honda), la 7 minute și 10 secunde, și de Stefan Svitko (Slovacia / KTM), la 10,33. La general, Price este urmat de Svitko, la 24,47, și de Pablo Quintanilla (Chile / Husqvarna), la 32:14.

La clasa auto, etapa cu numărul 9 i-a fost favorabilă spaniolului Carlos Sainz (Peugeot), care a terminat primul, în 2h35,31, și a preluat șefia clasamentului general. În această etapă, podiumul a fost completat de olandezul Erik van Loon (la 10 secunde) și de finlandezul Mikko Hirvonen (la 17 secunde). Coechipierul său Sebastien Loeb s-a confruntat din nou cu probleme tehnice și a terminat etapa pe locul 18, acumulând o nouă întârziere mare, de peste o oră. Stephane Peterhansel (Peugeot) a acumulat o întârziere de peste nouă minute și a coborât pe 2 la general, la 7,03 de Sainz.

Etapa a fost marcată de un nou accident, un camion de asistență fiind acroșat de remorca unui alt vehicul de transport, pe o șosea din provincia Cordoba. În urma impactului, șoferul argentinian și-a pierdut viața. În total, în accident au fost implicate șase mașini. Interesant este că acest camion de asistență remorca mașina Mitsubishi a pilotului francez Lionel Baud, cel care a lovit mortal sâmbătă un păstor bolivian ce i-a apărut brusc în drum...