Eşec fără drept de apel pentru CSV 2004 Tomis

Volei feminin / Liga Campionilor, Grupa E, etapa a 5-a: SCHWERINER SC - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 06 Decembrie 2012 / 00:00 474 accesări

CSV 2004 Tomis Constanţa a înregistrat a treia înfrângere la zero în actuala ediţie a Ligii Campionilor la volei feminin, după cele suferite în faţa campioanei Rusiei, Dinamo Kazan. Aseară, în etapa a cincea din Grupa E, Schweriner SC s-a impus cu 3:0 (25:22, 25:23, 25:15) în meciul de pe teren propriu, reuşind să-şi asigure locul 2 în clasamentul final al grupei. Înaintea ultimei etape, lider este Dinamo Kazan, cu 13p, urmată de Schwerin 9p, Constanţa 5p şi Robur Tiboni Urbino 3p. Pentru campioana României rămâne doar şansa de a ocupa locul 3, iar cu o victorie de trei puncte în ultimul meci din grupă, cel de pe teren propriu cu Urbino, în funcţie şi de punctajul celorlalte formaţii de pe locul 3, CSV 2004 Tomis se poate chiar califica în play-off-ul Ligii Campionilor, dacă nu în Cupa CEV, faza Challenge Round, acolo unde vor ajunge patru formaţii.

Echipa constănţeană a evoluat slab în meciul de la Schwerin, decisiv pentru ocuparea locului 2 în grupă. Gazdele au etalat un joc complet şi au fost superioare la serviciu, blocaj şi atac. Tomis a început slab, “alergând” în primul set după adversare şi apropiindu-se cel mai mult la 23:21. În setul 2, ambele echipe au realizat serii de puncte pe propriul serviciu: 6:2, 6:6, 8:8, 14:8, 17:11, 17:19! Din păcate, formaţia oaspete nu a reuşit să ţină pasul pe final, iar scorul a devenit 2:0, după ce Tomis a salvat două mingi de set. Campioana României a lăsat impresia că poate reveni în meci în prima treime a setului 3. Scorul a devenit însă 12:8 de la 7:8 şi, cu Hatinova excelentă pe fileu, Schwerin a defilat până la final, conducând chiar şi cu 22:11!

Au evoluat - Schwerin (antrenori Teun Buijs şi Davide Carli): Hanke - Brandt, Hatinova, Steenbergen, Volker, Sousa Ziegler şi Thomsen - libero (au mai jucat: Tiele Martins Paulino şi Offer); CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Jeoselyna Rodriguez, Gavrilescu, Holness, Cazacu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Genesis Francesco, Ganzer, Lamb şi A. Dumitru - libero).

Cealaltă reprezentantă a României în Liga Campionilor, Dinamo Bucureşti, a jucat aseară pe teren propriu cu ASPTT Mulhouse (Franţa) şi a învins cu 3:1 (23:25, 25:14, 25:20, 25:13).