FC Farul s-a făcut de râs la Dorohoi

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 7-a: FCM DOROHOI - FC FARUL CONSTANȚA 3-2

Sport 13 Octombrie 2014 / 00:00 1036 accesări

Fără patru jucători importanți, FC Farul Constanța a pierdut fără drept de apel sâmbătă, în etapa a 7-a a Ligii a II-a, în fieful ultimei clasate din Seria 1, scor 2-3, după o evoluție pe alocuri jenantă. Constănțenii au început bine partida, dar finalul primei reprize a fost de coșmar, echipa pregătită de Marian Pană primind trei goluri. Scorul a fost deschis în min. 33, când Orășanu a șutat plasat, de la 17 m. Patru minute mai târziu, Eduard Sandu a profitat de lipsa de reacție a fundașilor Farului și a trimis cu latul pe lângă portarul S. Ciucă. Degringolada din defensiva oaspeților a continuat și, în min. 42, Grumezescu a fructificat centrarea venită de la Vrabie, de pe partea dreaptă. Mai mult, în repriza secundă, gazdele ar fi putut să-și mărească avantajul, dar Ed. Sandu a trimis în bară dintr-o lovitură de pedeapsă, acordată ușor după duelul dintre S. Ciucă și Vrabie. Pe final, gruparea de pe litoral a mai îndulcit situația, marcând de două ori, prin D. Ciobanu, în min. 77, cu o lovitură de cap din centrul careului, și R. Neagoe, în min. 90+4, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată pentru un henț în careu.

„Este o înfrângere rușinoasă pentru noi și nu avem nicio scuză, chiar dacă ne-au lipsit patru jucători de bază. S-a văzut că nu am avut cu cine să-i înlocuim. După cum a început jocul, nu am crezut că putem să avem vreo problemă. Am avut o ocazie imensă la începutul partidei, iar adversarul a marcat la primul șut pe poartă. Apoi, au fost zece minute de coșmar pentru noi, în care gazdele au mai marcat de două ori. Repriza a doua nu prea a mai contat, cu toate că am reușit să revenim în joc, dar nu este suficient pentru o echipă care se vrea a fi Farul. Era un moment în care ar fi trebuit să rezolvăm problema de la „adevăr“, pentru că suntem la minus cinci, dar nu am fost în stare”, a declarat antrenorul Marian Pană.

Pentru FC Farul au evoluat: S. Ciucă - Băjan, D. Ciobanu, Miulescu, Szalkai - Cîrstoiu - Scărlătescu, R. Neagoe, V. Ion (39 I. Plămadă), B. Dumitru (46 Muscă) - Igiroşanu (70 Pîslaru).

Celelalte rezultatele din etapa a 7-a - sâmbătă: Săgeata Năvodari - FC Voluntari 0-2, ACS Berceni - Rapid CFR Suceava 3-2, Unirea Slobozia - ASC Bacău 1-0, CS Baloteşti - ACS Academica Pitești 2-3, CF Brăila - FC Gloria Buzău 0-2.

Clasament: 1. Academica Pitești 16p (golaveraj: 13-5), 2. FC Voluntari 15p (18-5), 3. SĂGEATA NĂVODARI 13p (8-9), 4. Rapid Suceava 12p (13-8), 5. Gloria Buzău 12p (11-12), 6. Slobozia 10p (10-6), 7. Berceni 9p (15-15), 8. CF Brăila 8p (4-9), 9. FC FARUL CONSTANȚA 7p (11-12), 10. SC Bacău 6p (8-9), 11. FCM Dorohoi 4p (5-18), 12. CS Balotești 2p (7-15).