FC Farul s-a întors fără puncte de la Suceava

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 12-a: RAPID CFR SUCEAVA - FC FARUL CONSTANȚA 4-1

Sport 10 Noiembrie 2014 / 00:00 856 accesări

Speranțele constănțenilor de a reduce distanța față de primele șase clasate în ierarhia Seriei 1 a Ligii a II-a la fotbal nu s-au concretizat sâmbătă, când FC Farul a pierdut clar, scor 1-4 (Szalkai 81 / M. Matei 41, M. Negru 59, Semeghin 73, Cerlincă 90), în fieful celor de la Rapid CFR Suceava, în etapa a 12-a, prima a returului. Cu formula completă, după ce au scăpat de suspendări și accidentări, elevii lui Marian Pană au controlat prima repriză, dar au primit gol cu patru minute înainte de pauză, după o decizie controversată a arbitrului. Astfel, centralul Florin Andrei (Tg. Mureș) a acordat o lovitură de pedeapsă contestată de constănțeni, iar golgheterul ligii secunde, M. Matei, a transformat de la punctul cu var. Prima jumătate a partidei s-a încheiat cu o ratare uriașă a lui Ivănică, mijlocașul Farului trimițând peste transversală din fața porții goale, după o lovitură de colț executată de R. Neagoe. Diferența s-a mărit în min. 59, când M. Negru a reluat cu capul din careu, însă echilibrul s-a rupt total după o nouă decizie discutabilă luată de arbitru, care l-a eliminat pe mijlocașul R. Neagoe, în min. 63, al doilea cartonaș galben fiind acordat pentru că jucătorul a executat o lovitură liberă înainte de fluierul centralului. În inferioritate numerică, FC Farul a mai primit un gol, în min. 73, portarul Silvian Ciucă gafând nepermis la o lovitură liberă executată de Semeghin de la 25 de metri lateral dreapta. Constănțenii au reușit să marcheze golul de onoare în min. 81, grație lui Szalkai, care l-a lobat pe portarul advers de la marginea careului, dar scorul final a fost stabilit de Cerlincă, în min. 90, suceveanul finalizând un contraatac rapid cu un şut în vinclu.

SUPĂRAT PE ARBITRAJ

Antrenorul Farului a criticat prestația centralului Florin Andrei, considerând că acesta a influențat rezultatul final. „Am făcut o primă repriză bună, am dominat, dar arbitrul a dictat un penalty inexistent în favoarea sucevenilor. În plus, a venit ratarea lui Ivănică în finalul primei reprize și am intrat conduși la pauză, deși ar fi putut fi invers. Apoi au venit al doilea galben și eliminarea lui Robert Neagoe și meciul s-a încheiat. Decizia a fost discutabilă, pentru că arbitrul i-a arătat fluierul, dar a întârziat mult să fluiere. Din păcate, suntem victime sigure. Când jucăm, se ivește ceva și nu câștigăm. Când nu jucăm, normal că pierdem”, a spus Marian Pană.

Au evoluat pentru FC Farul: S. Ciucă (76 Vl. Neagu) - Băjan, D. Ciobanu, B. Straton, Szalkai - Ochia, Cârstoiu - Ivănică (80 Caciandone), R. Neagoe, Bardu (61 Igiroșanu) - Enciu.

Rezultatele etapei: Rapid CFR Suceava - FC Farul Constanța 4-1, ACS Berceni - Săgeata Năvodari 2-1, CS Baloteşti - CF Brăila 4-1, Unirea Slobozia - FCM Dorohoi 1-0, SC Bacău - Gloria Buzău 3-1, Academica Argeș - FC Voluntari 3-4. Clasament: 1. FC Voluntari 28p, 2. Academica Argeș 24p, 3. Rapid Suceava 21p (golaveraj: 23-13), 4. SĂGEATA NĂVODARI 21p (15-13), 5. Slobozia 16p (15-12), 6. CF Brăila 16p (16-18), 7. Gloria Buzău 16p (13-20), 8. Berceni 14p (15-20), 9. SC Bacău 11p (14-15), 10. FC FARUL CONSTANȚA 11p (14-20), 11. CS Balotești 9p, 12. FCM Dorohoi 8p.