FC Farul, victorie cu un nou sistem de joc

Sport 07 Februarie 2009 / 00:00 1216 accesări

Cu o zi înaintea plecării în stagiul de pregătire din Turcia, FC Farul a disputat, vineri, un ultim joc amical la Constanţa, învingînd, cu 4-2, pe terenul “SNC”, echipa din Liga a III-a Unirea Slobozia. Faţă de precedentele jocuri de verificare, antrenorul Ion Marin a decis să schimbe sistemul de joc, trecînd la un ofensiv 4-3-3. Astfel, în prima repriză, “Săpăligă” a trimis în teren următoarea formulă: G. Curcă - Băcilă, Pătraşcu, Pahor, Mendy - C. Matei, Teekloh, Rusmir - Alibec, Chico, Gerlem. Mutarea tehnicianului constănţean nu a avut însă succes, oaspeţii profitînd la maximum de neînţelegerile dintre Mendy şi Pahor. Extrem de nesigur, fundaşul sloven a gafat pentru prima oară în min. 5, cînd Unirea a reuşit să deschidă scorul prin Stan. Avantajul ialomiţenilor s-a dublat în min. 18, cînd Panait a profitat de lipsa de reacţie a fundaşilor constănţeni. După doar un minut, Farul a replicat, reducînd din handicap prin Alibec, dar elevii lui “Săpăligă” nu au reuşit să egaleze pînă la pauză. Gruparea de pe litoral a început repriza secundă cu o echipă total schimbată, în care şi-au găsit locul mai mulţi jucători tineri: Vlas - Păcuraru, I. Barbu, Larie, Lăzărescu - Henry, Durbac, Mansur - Fatai, Gosic, D. Florea. În această formulă, Farul a egalat, în min. 48, cînd mingea trimisă de Gosic în transversală l-a lovit pe Panait şi a intrat în plasă. Mai ambiţioşi, constănţenii au preluat cîrma jocului şi în min. 69 au trecut în avantaj, Daniel Florea înscriind la capătul unei acţiune personale. Patru minute mai tîrziu, Gosic a stabilit scorul final, cu un şut la colţul lung, consfiinţind a treia victorie a grupării de pe litoral în meciurile amicale.

Numit în această iarnă pe banca tehnică a Unirii Slobozia, fostul antrenor cu portarii al Farului, Ion Răuţă, a folosit următorii jucători - R1: Dobre - Negrea, Ivan, Ciortescu, Cotea - Stan, Soare, Cristea, Chiţu - V. Gheorghe, Panait; R2: A. Gheorghe - Ţaporea, C. Toma, Viziroiu, V. Toma - Bolocan, Mostrogan, Negoiţă, Zevedei - Tudor, Rusen. Au arbitrat: Vasilică Tudor - Cosmin Stoian şi Sorin Păcuraru (toţi din Constanţa).

Partida a avut şi un moment nefericit. Un fost angajat al clubului constănţean, Cornel Anghel, prezent în tribune ca spectator, a suferit un accident vascular chiar la începutul reprizei secunde. Acesta a primit primul ajutor de la medicul Farului, Mircea Creţu, şi a fost transportat de urgenţă la spital cu ambulanţa, unde starea lui se pare că s-a ameliorat.

“Săpăligă”, supărat pe defensivă

În ciuda victoriei, antrenorul Ion Marin nu a fost mulţumit de evoluţia echipei sale. “Am încercat un alt sistem, 4-3-3, dar am primit rapid două goluri. Mă îngrijorează acest lucru şi trebuie să găsim soluţii, pentru că nu este în regulă să fim conduşi cu 2-0 de un adversar mai slab cotat. Mai mult, în prima repriză nici nu avut prea multe ocazii la poarta ialomiţenilor. După pauză, jucătorii au fost mai darnici în efort, iar cuplul Florea-Gosic a pus în pericol poarta adversă şi a reuşit să marcheze de trei ori. Pînă la reluarea campionatului vom căuta soluţii pentru o defensivă sigură, pentru că un meci poate fi cîştigat şi cu 1-0, nu trebuie să marcăm patru goluri. Vin meciurile din campionat, unde apar miza şi tracul, iar adversarul este mult mai puternic şi nu ne permitem astfel de greşeli”, a spus Ion Marin. Constănţenii pleacă sîmbătă dimineaţă cu autocarul spre Bucureşti, de unde, în jurul prînzului, vor lua avionul de pe Aeroportul “Henry Coandă” spre Antalya. După o escală la Istanbul, “rechinii” au programată sosirea în staţiunea Belek în cursul după-amiezii, urmînd să se cazeze la Hotelul “Arkadia”.