FC Farul, ținută în șah de CF Brăila

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 8-a: FC FARUL CONSTANȚA - CF BRĂILA 0-0

Sport 16 Octombrie 2014 / 00:00 909 accesări

Echipa pregătită de Marian Pană a bifat al treilea meci consecutiv fără victorie, încheind la egalitate, scor 0-0, partida disputată ieri, pe teren propriu, cu CF Brăila, în etapa a 8-a a Ligii a II-a la fotbal. Prima repriză a fost una de luptă, fără faze periculoase la cele două porți, dar situația s-a schimbat radical după pauză. Mai întâi, Enciu a marcat în min. 60, deviind în plasă mingea trimisă de R. Neagoe, însă golul a fost anulat corect din cauza poziției de ofsaid în care se afla atacantul constănțean. Oaspeții au replicat prin Iordache, care a trimis în bară din 2 m, cu poarta goală, în min. 66. Cinci minute mai târziu, brăilenii au irosit o nouă ocazie uriașă, Onofraș, scăpat singur cu Ciucă, trimițând direct în brațele portarului gazdelor. Ratările oaspeților i-au trezit pe elevii lui Pană, care au declanșat un adevărat asediu la poarta apărată de Mitrea. După ce Niță a fost la un pas de autogol, portarul brăilean a ieșit la rampă respingând în bară mingea trimisă dintr-o lovitură liberă de Băjan, în min. 82. Mitrea a mai avut o intervenție de senzație în min. 87, când l-a blocat pe Enciu, după ce golgheterul constănțean păcălise întreaga defensivă a oaspeților. Cu câteva secunde înainte de ultimul fluier, Enciu a căzut în careu, acuzând un fault, dar centralul Marius Chițu a considerat că nu este cazul să acorde lovitură de pedeapsă. „Ne-a surprins Brăila, mai ales în prima repriză, dar finalul a fost al nostru, cu ocazii colosale. Nu am ce să le reproșez jucătorilor. Meciul s-a terminat cu noi atacând furibund. A fost un meci pe viață și pe moarte, în care am văzut echipa trăgând la maximum”, a spus la final Marian Pană.

PROBLEME PENTRU PLĂMADĂ

Mijlocașul Ionuț Plămadă s-a accidentat serios în min. 30, după ce mingea degajată de un adversar l-a lovit în plină figură. Jucătorul Farului a suferit o comoție cerebrală și, după câteva minute de îngrijiri pe teren, a fost urcat cu targa în ambulanță, cu gâtul imobilizat de un guler cervical, fiind transportat de urgență la spital. „Sperăm că nu este nimic grav. Mingea l-a lovit în bărbie și i-a dat capul peste spate. După un tratament medicamentos aplicat în ambulanță, medicul a decis să meargă la spital pentru a face mai multe investigații”, a spus directorul sportiv al Farului, Cosmin Șișcu. Oficialul constănțean a văzut finalul meciului din tribună, fiind eliminat de arbitrul Marius Chițu, pentru proteste. De altfel, centralul partidei a fost criticat de ambii antrenori pentru prestația slabă. „A fost un arbitraj care ne-a enervat pe toți, dar nu pot spune că a influențat rezultatul final. A fost căderea lui Enciu din ultimul minut, dar mi s-a părut că a renunțat cam ușor să urmărească mingea. Jucătorul meu spune că a fost împins”, a explicat Marian Pană.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Marian Pană): S. Ciucă - Băjan, D. Ciobanu, Miulescu, Szalkai - Cârstoiu, Ochia (84 Arotăriței) - I. Plămadă (30 B. Dumitru), R. Neagoe, Scărlătescu (74 Pîslaru) - Enciu; CF Brăila (antrenor Alin Pînzaru): Cr. Mitrea - M. Dima (30 Iordache), L. Ivan, Olenic, Stănciulescu - Frunză (90 Spiridon), Petean, G. Niţă, Spătaru - Onofraş, Puşcaşu (75 S. Nicoliță). Cartonașe galbene: Băjan, Enciu, Miulescu, Arotăriței / M. Dima, Stănciulescu. Au arbitrat: Marius Chițu (Târgoviște) - Răzvan Dobre (Târgoviște) și Mihăiță Necula (București).

Celelalte rezultate ale etapei: Gloria Buzău - Săgeata Năvodari 0-0, SC Bacău - Rapid CFR Suceava 1-1, ACS Academica Argeș - Unirea Slobozia 3-1, FC Voluntari - CS Baloteşti 3-0, FCM Dorohoi - ACS Berceni 2-0.

Clasament: 1. Academica Pitești 19p (golaveraj: 16-6), 2. FC Voluntari 18p (21-5), 3. SĂGEATA NĂVODARI 14p (8-9), 4. Rapid Suceava 13p (14-9), 5. Gloria Buzău 13p (11-12), 6. Slobozia 10p (11-9), 7. Berceni 9p (15-17), 8. CF Brăila 9p (4-9), 9. FC FARUL CONSTANȚA 8p (11-12), 10. SC Bacău 7p (9-10), 11. FCM Dorohoi 7p (7-18), 12. CS Balotești 2p (7-18).