FC Viitorul U17, în optimile Cupei României

Sport 15 Noiembrie 2017 / 17:17 667 accesări
Alexi Pitu a deschis scorul pentru FC Viitorul U17 în partida cu Academia Farul U17

Echipa de juniori Under 17 de la FC Viitorul s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal rezervate acestei categorii de vârstă. Formația pregătită de Constantin Fălină și Nicolae Roșca a întâlnit Academia Farul U17, în cadrul 16-imilor de finală ale competiției, într-un meci disputat miercuri după-amiază pe terenul sintetic din cadrul Complexului Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu. Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0 (1-0), golurile fiind marcate de Alexi Pitu, în minutul 30 - din penalty, și Radu Pocol, în minutele 49 și 80+1. În minutul 79, Sabin Stănciulescu, portarul Viitorului, a apărat o lovitură de la 11 metri executată de faristul Gabriel Vișan.