FC Viitorul U17, victorie categorică în finala Cupei României

Sâmbătă, la Buftea

Sport 26 Mai 2018 / 14:43 1768 accesări

Louis Munteanu a fost cel mai bun jucător al finalei, marcând de trei ori pentru Viitorul

Juniorii Under 17 de la FC Viitorul au câştigat, sâmbătă, finala Cupei României, învingând în finală, cu scorul de 7-2, la pauză 1-1, pe UTA Arad, la capătul unui meci controlat de echipa constănţeană. Jucătorii antrenaţi de Constantin Fălină și Nicolae Roșca au deschis scorul prin Louis Munteanu, în minutul 27, însă arădenii au profitat de o greşeală a defensivei constănţene şi au egalat prin Damian Isac, în minutul 36. Mai mult, portarul Şerban a intervenit salvator la şutul lui David Niculescu, din minutul 37, dar în partea a doua a jocului tinerii fotbalişti constănţeni au fost superiori la toate capitolele şi au înscris de şase ori, în timp ce UTA a marcat o singură dată. Răzvan Matiş a punctat pentru 2-1, în minutul 42, Louis Munteanu a adus liniştea în tabăra Viitorului, după golurile din minutele 53 şi 58, iar Alexi Pitu, în minutul 61, şi Răzvan Matiş, în minutul 69, din penalty, au ridicat scorul la 6-1. Alex Nagy a redus din diferenţă, în minutul 73, iar Darius Mureşan a stabilit rezultatul final, 7-2, în minutul 78.

Atacantul Louis Munteanu a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei.

Au evoluat pentru FC Viitorul U17: Șerban - Grosu, Vlad, Ștefănescu (66 Sîrbu), Mureșan - Călin (70 Vultur), Negrean, Grameni (62 Girsik) - Matiş (70 Mălăele), L. Munteanu (66 A. Dumitrescu), A. Pitu.

Pentru FC Viitorul U17 urmează finala Ligii Elitelor U17, programată sâmbăta viitoare, 2 iunie, de la ora 12.30, tot la Buftea, cu CS Universitatea Craiova.

Iar la categoria Under 19, FC Viitorul şi Dinamo Bucureşti vor lupta duminică, 3 iunie, de la ora 12.30, în marea finală, pentru un loc în ediţia viitoare din UEFA Youth League.