FC Viitorul urcă pe locul 3 în Liga 1

Fotbal / Liga 1, play-off şi play-out

Sport 12 Mai 2018 / 07:30 790 accesări

Ianis Hagi a marcat golul victoriei Viitorului în meciul de vineri seară

Succes extrem de important obţinut vineri seară, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, de către campioana en titre, FC Viitorul. În meciul cu CSM Poli Iași, din etapa a 9-a a play-off-ului Ligii 1 Betano la fotbal, jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi s-au impus cu scorul de 1-0, unicul gol al întâlnirii purtând semnătura lui Ianis Hagi, căpitanul Viitorului înscriind în minutul 84, cu un şut de la 18 metri, puţin lateral dreapta. Formaţia constănţeană a irosit foarte multe situaţii de a marca, trecându-şi în cont şi două mingi trimise în bara transversală, prin Gavra, în minutul 20, şut din careu deviat de portar, după o pasă cu călcâiul a lui Cicâldău, şi prin Ianis Hagi, în minutul 72, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 18 metri. Gazdele au avut şi un gol nevalidat al lui Voduţ, în minutul 66, pentru o poziţie de ofsaid. Oaspeții au jucat cu un om mai puțin din minutul 9, după ce Mihăescu a văzut direct cartonaşul roşu pentru un fault dur asupra lui Ianis Hagi.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Hodorogea (80 D. Dumitrescu), Mladen, De Nooijer - Lima Duarte (62 A. Ciobanu), Cicâldâu, Vînă, Cr. Ganea - I. Hagi (cpt.) - Gavra (80 Casap), Voduț; Poli (antrenor Flavius Stoican): Koselev - Bosoi, Jagodinskis, Frăsinescu (cpt.), Panțîru - Danale (57 Chelaru), Cioinac, Mihăescu, C. Ștefănescu (58 A. Cristea) - F. Zaharia (83 Vlădeanu), Kizito. Cartonaşe galbene: Lima Duarte, Cr. Ganea, Hodorogea / Mihăescu, Panțîru, F. Zaharia, Chelaru. Cartonaş roşu: Mihăescu (min. 9). Meciul a fost arbitrat la centru de Iulian Călin.

A fost ultimul joc din acest sezon pe care constănțenii l-au disputat în fața propriilor suporteri, în ultima etapă Viitorul urmând să joace în deplasare, duminică, 20 mai, de la ora 20.45, cu CFR Cluj.

Celelalte întâlniri din etapa a 9-a a play-off-ului se vor disputa astfel - duminică, ora 21.30: Astra Giurgiu - CFR Cluj; luni, ora 20.45: CS U. Craiova - FCSB.

Clasament play-off: 1. CFR 44p (golaveraj: 9-6), 2. FCSB 43p (12-6), 3. FC VIITORUL 35p (13-10), 4. CS U. Craiova 35p (8-8), 5. Astra 33p (9-8), 6. CSM Poli 24p (4-17). Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League.

Vineri s-a disputat şi primul joc din etapa a 9-a a play-out-ului: ACS Poli Timișoara - Juventus București 2-0 (Wallace 6-autogol, Vaşvari 49-pen.).

Programul meciurilor din play-out - sâmbătă, ora 13.00: FC Voluntari - Sepsi Sf. Gheorghe, ora 21.30: Dinamo București - FC Botoșani; duminică, ora 13.00: Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaș.

Clasament play-out: 7. Dinamo 38p (16-9), 8. Botoșani 32p (8-5), 9. Voluntari 24p (10-12), 10. Sepsi 23p (13-10), 11. Timișoara 22p (8-10), 12. Chiajna 22p (7-9), 13. Mediaș 21p (13-12), 14. Juventus 16p (5-13). Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13 şi 14 din play-out vor retrograda.

Citeşte şi

Gică Hagi: „Un fotbal foarte bun, cu un ritm şi o intensitate de nivel european”