Franța a câștigat al șaselea titlu mondial la handbal masculin

29 Ianuarie 2017 / 20:35 425 accesări

Naționala Franței a câștigat, duminică, scor 33-26, în fața Norvegiei, finala Campionatului Mondial de handbal masculin, desfășurată la Paris în fața a peste 15.000 de spectatori francezi.

În urmă cu doi ani, după finala câștigată în Qatar, naționala Franței a devenit prima echipă din lume care a cucerit cinci titluri mondiale la handbal masculin. Reprezentativa antrenată de Didier Dinart le depășea în clasament pe România și Suedia, iar după finala de duminică, Franța a ajuns la șase titluri mondiale.

Într-o atmosferă superbă, în fața a 15.000 de suporteri francezi, Norvegia a început curajos finala și a avut pentru prima dată un avantaj de două goluri pe tabelă, scor 6-4, după primele nouă minute de joc. Nordicii și-au mărit diferența la trei goluri, ecart pe care l-au păstrat până spre finalul reprizei, însă inspirația lui Didier Dinart a făcut ca Franța să intre la pauză în avantaj, 18-17. În minutul 20, tehnicianul Franței l-a schimbat pe Thierry Omeyer cu Vincent Gerard, iar intervențiile portarului de rezervă al naționalei Hexagonului au ajutat țara gazdă să întoarcă rezultatul de la 13-16.

Repriza secundă a fost începută în forță de francezi, care s-au desprins la patru goluri după numai patru minute de joc, iar selecționerul Norvegiei, Christian Berge, a fost nevoit să solicite time-out. Apărarea exactă și contraatacul, principalele arme ale francezilor au funcționat perfect în partea a doua a jocului, puse perfect în aplicare de Michael Guigou și Valentin Porte, iar elevii lui Dinart aveau șase goluri avans, 29-23, cu zece minute înainte de finalul partidei.

Experiența superioară și soluțiile mult mai viabile la nivelul băncii de rezerve și-au spus diferența. Franța a gestionat pefect finalul de meci și s-a impus cu 33-26, câștigând titlul mondial pentru a șasea oară în istorie. Playmaker-ul Nikola Karabatic a câștigat duelul cu Sander Sagosen, viitorul său coleg de la Paris Saint Germain. Karabatic a fost cel mai bun marcator din naționala Franței, cu șase goluri, în timp ce Sagosen a înscris doar o singură dată. Valentin Porte, Kentin Mahe și Michael Guigou au marcat și ei de cinci ori pentru francezi. Din tabăra Norvegiei, s-a evidențiat interul dreapta, Ken Tonnesen, cu cinci reușite.

Franța a reușit să câștige 10 medalii la ultimele 12 Campionate Mondiale, șase dintre acestea fiind de aur. Mai mult, antrenorul Didier Dinart a obținut titlul mondial la primul său turneu final pe banca tehnică, iar portarul Thierry Omeyer este singurul handbalist din lume cu cinci titluri de campion mondial.