Galata, calificată de... Bordeaux

Cupa UEFA, ultima etapă din faza grupelor

Sport 21 Decembrie 2007 / 00:00 629 accesări

Miercuri seară a avut loc ultima etapă din faza grupelor Cupei UEFA în patru grupe: E, F, G şi H. Surprizele au cam lipsit în aceste opt partide, favoritele reuşind să-şi asigure locuri în primăvara europeană. Cel mai dramatic s-a calificat Galatasaray Istanbul, care a primit o serioasă mînă de ajutor de la Girondins Bordeaux. Incapabili să cîştige în faţa codaşei Austria Viena, turcii au tremurat pînă la finalul partidei, pentru că Panionios Atena ar fi trecut peste ei în clasament dacă ar fi reuşit măcar o remiză pe teren propriu cu Bordeaux. Francezii au fost însă fair-play şi au cîştigat la Atena, golul victoriei cu 3-2 fiind înscris de Moimbe în minutul 86! Şi Aalborg a „arbitrat” calificarea în grupa ei, cîştigînd la Tel Aviv în faţa lui Hapoel şi favorizînd pe Anderlecht. Belgienii au pierdut cu 1-2 în deplasare, cu Getafe, golul oaspeţilor fiind înscris de Cyril Thereau, în ultimul minut de joc.

Rezultate înregistrate miercuri: Grupa E: FC Zurich - Bayer Leverkusen 0-5; Toulouse - Spartak Moscova 2-1; Sparta Praga a stat. Clasament: 1. LEVERKUSEN 9p, 2. SPARTAK 7p, 3. ZURICH 6p, 4. Sparta 4p, 5. Toulouse 3p. Grupa F: Sporting Braga - Steaua Roşie Belgrad 2-0; Bayern Munchen - Aris Salonic 6-0; Bolton Wanderers a stat. Clasament: 1. BAYERN 8p, 2. BRAGA 6p, 3. BOLTON 6p, 4. Aris 5p, 5. Steaua Roşie 0p. Grupa G: Getafe - Anderlecht Bruxelles 2-1; Hapoel Tel-Aviv - Aalborg 1-3; Tottenham a stat. Clasament: 1. GETAFE 9p, 2. TOTTENHAM 7p, 3. ANDERLECHT 5p, 4. Aalborg 4p, 5. Hapoel 3p. Grupa H: Panionios Atena - Bordeaux 2-3; Galatasaray Istanbul - Austria Viena 0-0; Helsingborg a stat. Clasament: 1. BORDEAUX 12p, 2. HELSINGBORG 7p, 3. GALATASARAY 4p, 4. Panionios 4p, 5. Viena 1p. Formaţiile scrise cu majuscule s-au calificat în 16-imile Cupei UEFA.