Germania defilează

Optimi de finală: Germania - Suedia 2-0

Sport 26 Iunie 2006 / 00:00 864 accesări

Germania a lichidat conturile rapid în prima optime de finală a acestui turneu final. Două goluri în primul sfert de oră şi eliminarea lui Lucic după numai o jumătate de oră au lămurit lucrurile într-un meci dominat cu autoritate de germani. Meciul începe halucinant pentru suedezi - Klose scapă singur cu Isaksson, suedezul respinge, iar Podolski venit din spate şutează imparabil: 1-0 în min.4. După numai 8 minute, din nou Klose iese la rampă, driblează trei suedezi, îi pasează ideal lui Podolski şi scorul devine 2-0 pentru gazde! Apoi Lucic primeşte rapid două galbene (al doilea acordat cu prea mare uşurinţă) şi meciul ia sfîrşit! Germanii nu mai forţează, iar suedezii nu sînt capabili să forţeze. Pînă la pauză mai notăm doar canonada germană cu şuturile semnate de Ballack, Klose şi Frings, dar Isaksson este în zi mare. Suedezii răspund doar prin şutul lui Ibrahimovici (min.40), dar Lehmann respinge în corner. Imediat după pauză arbitrul brazilian acordă uşor (probabil în compensaţie) un penalty la Henrik Larsson, dar atacantul suedez ratează transformarea loviturii de la 11m! Nordicii cad fizic, iar germanii ratează cîteva ocazii uriaşe - şuturi în bară Ballack şi Schneider, iar Neuville şi Klose îl evidenţiază pe Isaksson. Victorie clară şi meritată pentru Germania care joacă din ce în ce mai bine îndreptîndu-se meritat spre un nou titlu mondial.

Au evoluat formaţiile - Germania (antrenor Jürgen Klinsmann): Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Frings, Schneider, Ballack, Schweinsteiger (71 Bprpwski) - Klose, Podolski (73 Neuville); Suedia (antrenor Lars Lagerback): Isaksson - Alexandersson, Lucic, Mellberg, Edman - Jonsson (53 Wilhelmsson), Linderoth, Kallstrom (38 Hansson), Ljungberg - Ibrahinovici (82 Allback), H.Larsson. A marcat: Podolski 4, 12. Cartonaşe galbene: Frings/ Lucic (2), Jonsson, Allback. Cartonaş roşu: Lucic 35. Arbitri: Carlos Simon - Aristeu Tavares şi Ednilson Corona (toţi din Brazilia).