Gyenes s-a clasat pe locul 40 în etapa a treia

Raliul Dakar 2015

Sport 08 Ianuarie 2015 / 00:00 376 accesări

Motociclistul român Emanuel Gyenes (KTM) a ocupat locul 40 în etapa a treia a Raliului Dakar 2015, desfășurată marți, între localitățile argentiniene San Juan şi Chilecito (o probă specială cronometrată de 220 km plus 437 km parcurs de legătură), în care s-a impus austriacul Matthias Walkner. Pilotul de la KTM a câştigat pentru prima dată în carieră o etapă în Raliul Dakar. Spaniolul Marc Coma (KTM) a sosit al doilea, la 40 de secunde de învingător, podiumul fiind completat de alt spaniol, Joan Barreda Bort (Honda), ajuns după un minut şi 53 de secunde. Gyenes a avut o întârziere de 28,05, iar celălalt român din Dakar 2015, Marcel Butuza (KTM), a terminat pe locul 76, la 52,08. În clasamentul general al secţiunii moto, primul este Barreda Bort, urmat de portughezul Paulo Goncalves (Honda), la 5,33, și de Walkner, la 10,33. Gyenes a urcat la general pe locul 45, la 2h18,13 de lider, iar Butuza se află pe 69, la 3h27,10.

La clasa auto, argentinianul Orlando Terranova a reuşit a doua sa victorie de etapă din actuala ediţie, după cea înregistrată în etapa inaugurală (atunci când sosise al doilea, dar primul clasat, Nasser Al-Attiyah, a fost penalizat). Terranova, aflat la bordul unei maşini Mini, a fost urmat de două automobile Toyota. Sud-africanul Giniel De Villiers a sosit al doilea, la 5,18, fiind astfel pe podium în toate cele trei etape desfăşurate până acum (un loc 3 şi două locuri 2), iar Yazeed Al-Rajhi din Arabia Saudită a terminat pe locul 3, la 18,05. Nasser Al-Attiyah, doar locul 5 în etapa a treia, rămâne lider la general, unde are un avans de peste cinci minute faţă de Giniel De Villiers.

Ieri a fost programată etapa a patra, în care caravana Dakarului a ajuns în Chile. Startul a fost dat la Chilecito, în Argentina, iar sosirea din Copiapo, regiunea Atacama, a avut loc după 315 km cronometrați și 594 de legătură.