Hagi, între primii cinci stângaci din ultimele două decenii

În ancheta revistei „France Football“

Sport 17 Martie 2016 / 19:13 656 accesări
Gheorghe Hagi a impresionat fotbalul internațional, iar momentul său de top a fost turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din SUA, din 1994

Cel mai bun fotbalist român din toate timpurile, Gheorghe Hagi, actualul manager tehnic de la FC Viitorul, a fost inclus în ancheta efectuată de revista „France Football” între primii cinci jucători de picior stâng din ultimele decenii. „Maradona al Carpaților. Trei cuvinte, un supranume, totul e spus”, a scris celebra publicație franceză, care îl situează pe Hagi pe locul 5 în topul celor mai buni fotbaliști de picior stâng din ultimele două decenii. Pe site-ul revistei franceze a fost postat un filmuleț de aproximativ cinci minute, în care sunt prezentate realizările lui Hagi în tricoul naționalei României și al celor de la Galatasaray Istanbul. Pe primul loc în acest clasament este argentinianul Lionel Messi, urmat de uruguayanul Alvaro Recoba, galezul Ryan Giggs și un alt argentinian, Fernando Redondo. După Hagi, în Top 10 se mai regăsesc brazilianul Roberto Carlos, francezul Hatem Ben Arfa, olandezul Arjen Robben, brazilianul Rivaldo și germanul Mesut Ozil.