Halep îşi păstrează prima poziţie în ierarhia WTA

Tenis de câmp

Sport 05 Iulie 2018 / 09:18 1607 accesări
Caroline Wozniacki a fost eliminată în turul secund la Wimbledon şi nu o mai poate depăşi pe Simona Halep (sursa foto: Facebook Wimbledon)

Turul al doilea de la Wimbledon a consemnat eliminarea danezei Caroline Wozniacki, ocupanta locului 2 WTA, singura tenismenă care o putea întrece pe Simona Halep în clasamentul WTA la finalul turneului de la Wimbledon. Miercuri, Wozniacki a pierdut meciul cu de rusoaica Ekaterina Makarova (locul 35 WTA), cu scorul de 6-4, 1-6, 7-5, după două ore şi 11 minute de joc. În urma eliminării lui Wozniacki, Halep şi-a asigurat prima poziţie în ierarhia WTA şi după turneul de la Londra.

Wozniacki ar fi trebuit să ajungă în finală la All England Club pentru a o depăşi pe Halep în clasament. Dacă tenismena constănţeană ajungea în semifinale, Wozniacki trebuia să câştige trofeul pe iarba londoneză.

Şi poloneza Agnieszka Radwanska (locul 30 WTA) a fost învinsă, miercuri, în turul secund, de Lucie Safarova (Cehia, locul 66 WTA), scor 7-5, 6-4, iar tenismena cehă o va întâlni în turul al treilea pe Ekaterina Makarova.