Handbalistele tricolore au eliminat campioana mondială en titre

România s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul Mondial din Danemarca

Sport 13 Decembrie 2015 / 23:27 1777 accesări

Reprezentativa de handbal feminin a României a dat lovitura la Campionatul Mondial din Danemarca. Duminică seară, în confruntarea cu Brazilia, campioana mondială en titre, din optimile de finală, handbalistele tricolore au produs marea surpriză, învingând cu scorul de 25-22 (13-8). Jucătoarele pregătite de suedezul Tomas Ryde şi Costică Buceschi au dat peste cap calculul hârtiei şi continuă aventura la Campionatul Mondial, iar cei care l-au atacat vehement pe tehnicianul suedez după înfrângerile cu Spania, Norvegia şi Rusia au acum toate motivele să schimbe “tactica” agresivă. Golurile echipei noastre au fost marcate de Brădeanu 7, Neagu 6, Nechita 5, Buceschi 3, Ardean-Elisei 3 şi Geiger 1. Paula Ungureanu a fost de nota 10 în poartă şi a fost desemnată omul meciului. În sferturi, România va întâlni, miercuri seară, Danemarca.

Celelalte rezultate ale partidelor disputate duminică seară, în optimile de finală ale CM: Germania - Norvegia 22-28 (10-15), Serbia - Olanda 20-36 (6-17) şi Danemarca - Suedia 26-19 (15-7).

Luni seară sunt programate celelalte confruntări din optimi: Muntenegru - Angola, Ungaria - Polonia, Franţa - Spania şi Coreea de Sud - Rusia.