Handbalistele tricolore au ratat examenul cu Spania

La Campionatul Mondial de handbal feminin

Sport 08 Decembrie 2015 / 20:53 663 accesări

După ce a câştigat primele două partide susţinute la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca, 47-14 cu Puerto Rico şi 36-20 cu Kazahstan, reprezentativa României nu a reuşit să învingă Spania, în meciul disputat marţi seară, la Frederikshavn. Formaţia noastră a cedat cu scorul de 18-26, la pauză 12-13, plătind tribut ineficacităţii din finalul primei reprize şi din startul părţii a doua a jocului. Handbalistele tricolore s-au aflat în permanenţă la conducere în prima repriză, însă de la scorul de 12-9 în favoarea României ceva s-a întâmplat în jocul echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde. Fetele noastre au ratat posibilitatea de a se desprinde la patru goluri, iar Spania a reuşit o serie de şapte goluri consecutive şi s-a instalat la conducerea partidei, în ciuda celor 15 intervenţii ale Paulei Ungureanu în poartă. Neagu şi colegele ei nu au găsit soluţiile pentru a reveni, iar diferenţa a crescut pe tabela de marcaj. Golurile României au fost marcate de Neagu 6, Buceschi 3, Geiger 3, Ardean-Elisei 2, Nechita 2 şi Manea 2.

Următorul meci al echipei noastre se va disputa joi, 10 decembrie, de la ora 21.30, împotriva Norvegiei. În ultimul joc din grupa D, handbalistele tricolore vor întâlni vineri, 11 decembrie, de la ora 19.15, Rusia.

Citeşte şi:

S-a încheiat etapa a doua la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca