Handbalistele tricolore vor lupta pentru medaliile de bronz la CM

După înfrângerea din semifinala cu Norvegia

Sport 18 Decembrie 2015 / 23:43 1266 accesări

Semifinala dintre reprezentativele României şi Norvegiei, disputată vineri seară, la Herning, în Danemarca, la Campionatul Mondial de handbal feminin, s-a încheiat, din păcate, cu victorie nordicelor, scor 35-33 (31-29, 27-27, 17-14), la capătul unui meci în care fetele noastre au luptat admirabil. A fost o partidă în care Norvegia s-a desprins la trei goluri în minutul 20, scor 13-10, iar cursa de urmărire a jucătoarelor antrenate de Tomas Ryde şi Costică Buceschi a fost încununată de succes în repriza a doua, când am condus cu 21-20 în minutul 44, marcând de patru ori consecutiv. Echilibrul s-a menţinut, a fost 24-24 - în minutul 52, 27-27 - în minutul 59, iar la ultimul atac mingea trimisă spre gol de Valentina Ardean-Elisei, pe care scria calificarea în marea finală, a fost respinsă. Au urmat, ca şi în sferturile de finală cu Danemarca, prelungirile, în care adversarele au avut nervii mai tari şi s-au impus la două goluri diferenţă.

Învingătoare şi în grupă în faţa României, cu 26-22, norvegiencele îşi păstrează invincibilitatea în duelurile cu formaţia noastră, ultima victorie a tricolorelor datând din 2000, de la Campionatul European, scor 26-22. A fost a noua înfrângere consecutivă înregistrată de România în partidele cu Norvegia.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Neagu 8 (2x7m), Manea 6, Nechita 6, Buceschi 4 (1x7m), Ardean-Elisei 3, Geiger 3, Perianu 2 şi Brădeanu 1. Paula Ungureanu a avut 14 (3x7m) intervenţii salvatoare.

În cealaltă semifinală, disputată tot vineri, Olanda a învins Polonia, cu scorul de 29-25 (15-8).

Sâmbătă este zi de pauză, iar duminică sunt programate ultimele patru meciuri de la CM - ora 10.45: Franţa - Muntenegru (finala pentru locurile 7-8); ora 13.15: Rusia - Danemarca (finala pentru locurile 5-6); ora 15.45: România - Polonia (finala mică); ora 18.15: Norvegia - Olanda (finala mare).

Citeşte şi:

România, calificare de vis în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin