Handbaliştii tricolori luptă pentru calificare şi onoare în Finlanda

Handbal (m) / Preliminariile Campionatului European: FINLANDA - ROMÂNIA

Sport 05 Aprilie 2014 / 00:00 1112 accesări

După victoria smulsă cu forcepsul în tur, miercuri seară, la Chiajna, scor 32-30, naţionala de handbal masculin a României dispută sâmbătă, la Karjaa, de la ora 17.05, partida retur cu Finlanda, din play-off-ul de calificare în preliminariile pentru Campionatul European din 2016. Jocul modest al tricolorilor lasă loc de multe emoţii pentru partida retur, doar diferenţa de valoare individuală a jucătorilor oferind speranţe pentru calificarea la ultima fază preliminară a Europenelor. Atitudinea afişată de handbaliştii României în meciul de la Chiajna face ca antrenorul Eliodor Voica să se afle în faţa celui mai important meci al carierei de selecţioner, o eventuală ratare a calificării fiind de departe cel mai ruşinos rezultat din istoria primei reprezentative. După ce a evoluat în partida tur doar în ultimele 15 minute, este de aşteptat ca Alexandru Şimicu, jucătorul campioanei României, Handbal Club Municipal Constanţa, să fie trimis pe teren încă din primul minut. Tragerea la sorţi a grupelor preliminare va avea loc la 11 aprilie, de la ora 12.30, la Varşovia. Cele 28 de echipe calificate în această fază vor fi împărţite în şapte grupe de câte patru formaţii, iar primele două clasate şi cel mai bun loc 3 se vor alătura gazdei turneului final, Polonia, la ediţia din 2016 a Europenelor, care va avea loc în perioada 15-31 ianuarie.