HC Dobrogea Sud, victorie în amicalul cu CSM Bucureşti

Handbal masculin

Sport 24 Ianuarie 2017 / 21:52 976 accesări

HC Dobrogea Sud a învins-o la o diferenţă de patru goluri pe CSM Bucureşti

Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa a câştigat, marţi seară, în Sala Sporturilor, meciul amical susţinut în compania echipei CSM București, scor 28-24, după ce la pauză oaspeţii au condus cu 13-12. Handbaliştii constănţeni s-au desprins decisiv în ultimele zece minute ale jocului, întâlnirea fiind una extrem de utilă în această perioadă de pregătire. „A fost o partidă reuşită pentru pregătirea meciului cu HC Odorhei. Avem speranţe că vom merge mai departe, câştigarea Cupei României şi a campionatului fiind obiectivele noastre”, a declarat Ionuţ Săulescu.

Miercuri, 1 februarie, HC Dobrogea Sud va înfrunta, la Constanţa, pe HC Odorhei, în sferturile de finală ale Cupei României.

DUNĂREA CĂLĂRAŞI - HC FARUL CONSTANŢA 39-30

Tot marţi, Handbal Club Farul Constanţa a disputat revanşa cu echipa locală Dunărea, în faţa căreia a cedat joi, la Constanţa, cu scorul de 26-30. Şi în partida de la Călăraşi, victoria a revenit Dunării, scor 39-30, dar această diferenţă a fost cauzată şi de maniera de arbitraj. Ca şi în meciul de la Constanţa, HC Farul a evoluat mai bine în prima repriză, iar gazdele i-au surprins pe jucătorii antrenaţi de Eden Hairi cu aruncări de la distanţă şi cu angajările pivoţilor.