Henin-Hardenne şi Mauresmo dispută finala la Londra

Tenis / Wimbledon 2006

Sport 07 Iulie 2006 / 00:00 951 accesări

Al treilea turneu de Grand Slam al anului şi-a desemnat, ieri, finalistele probei feminine. Campioană în acest an la Roland Garros, Justine Henin-Hardenne a pătruns şi în ultimul act al Wimbledon-ului după ce a cîştigat derby-ul belgian cu Kim Clijsters (6-4, 7-6). În finala de sîmbătă, Henin-Hardenne o va înfrunta pe Amelie Mauresmo, care a dispus de campioana din 2004, Maria Şarapova, cu 6-3, 3-6, 6-2. Tot ieri, Rafael Nadal a devenit ultimul semifinalist al turneului masculin după cel-a învins la capătul a trei seturi pe Jarkko Nieminem (6-3, 6-4, 6-4). Astăzi se vor desemna şi finaliştii probei masculine la capătul confruntărilor Federer - Bjorkman şi Baghdatis - Nadal.

Perechea Mark Knowle - Daniel Nestor (Bahamas - Canada) a cîştigat cel mai lung meci din istoria turneului de la Wimbledon, impunîndu-se, în sferturile de finală, în şase ore şi nouă minute, în faţa cuplului Simon Aspelin - Todd Perry (Suedia - Australia). Knowles şi Nestor i-au învins, cu 5-7, 6-3, 6-7, 6-3, 23-21, pe suedez şi australian într-un meci care a început marţi şi a fost întrerupt din cauza întunericului la scorul de 11-11 în setul decisiv. Înaintea acestei partide, cel mai lung meci din istoria turneului de la Wimbledon data din 1989, cînd în turul secund, la simplu masculin, americanii Greg Holmes şi Todd Witsken au jucat cinci ore şi 28 de minute.