Încep meciurile de totul sau nimic în turneul principal la Trofeul „Telegraf“

Sâmbătă și duminică, la Sala Sporturilor din Constanța

Sport 10 Martie 2017 / 16:18 3314 accesări
Întâlnirile din optimile de finală vor stabili echipele calificate în sferturi

A 26-a ediție a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din țară rezervat veteranilor, a ajuns în faza optimilor de finală. Sâmbătă, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanța, se vor disputa primele patru confruntări din optimi, dueluri în care vor evolua patru dintre câștigătoarele grupelor, considerate favorite ținând cont de rezultatele înregistrate până acum.

Oportun Mangalia (locul 3 în grupa E), formație clasată pe locul 3 la ediția a 25-a, va înfrunta echipa Voința Valu lui Traian (locul 1 în grupa C), care a obținut patru victorii din tot atâtea posibile.

Cariocas Constanța (locul 3 în grupa C) va avea ca adversară pe Săgeata Stejaru (locul 1 în grupa B), deținătoarea trofeului, această întâlnire devenind una de tradiție în fazele eliminatorii la Trofeul „Telegraf”, câștig de cauză având la edițiile precedente formația Săgeata Stejaru.

În disputa cu FC Constanţa (locul 1 în grupa D), ocupanta locului secund în 2016 și învingătoare în cele patru meciuri de la actuala ediție, Chimpex Constanța (locul 3 în grupa A) speră într-o evoluție la fel de bună ca în partida din grupă cu SSC Farul Constanța, când a terminat la egalitate, scor 0-0.

FC Năvodari (locul 3 în grupa D) va întâlni pe CS Agigea (locul 1 în grupa E), a treia echipă cu punctaj maxim în faza grupelor, acest meci fiind ultimul programat sâmbătă în turneul rezervat jucătorilor cu vârsta peste 35 de ani.

Duminică, de la ora 16.30, este programată finala pentru locurile 25-26, între Ancora Mangalia și Farul Tuzla, echipele cu cel mai slab punctaj și golaveraj din faza grupelor, iar de la ora 17.15 va avea loc partida dintre Liga Ofițerilor Constanţa și NGM Inter Năvodari, finala pentru locurile 23-24.

După aceste două meciuri... de palmares, de la ora 18.00 se vor desfășura și celelalte patru dispute din optimi. Întâlnirea dintre Vertiroll Constanţa (locul 3 în grupa B) și CS Eforie (locul 2 în grupa E) este prima în care nu va evolua o câștigătoare de grupă, un pronostic fiind greu de dat.

Municipal Constanța (locul 2 în grupa C) va înfrunta un adversar cotat cu șanse la câștigarea trofeului în acest an, SSC Farul Constanța (locul 2 în grupa A).

Athletic 1973 Constanța (locul 4 în grupa B), echipa ajunsă în optimi de pe poziția a patra din grupe, va avea o misiune dificilă în duelul cu ASC Săgeata Stejaru (locul 1 în grupa A).

Victoria Mihai Viteazu (locul 2 în grupa B) și Macedonia Ovidiu (locul 2 în grupa D) anunță o partidă deschisă oricărui rezultat.

Dacă rezultatul se menţine egal după cele 40 de minute regulamentare, se joacă prelungiri - două reprize a câte 5 minute; dacă egalitatea persistă, se apelează la loviturile de departajare, câte 3 de fiecare echipă. La executarea loviturilor de departajare pot participa toţi jucătorii înscrişi pe foaia de arbitraj.

Sponsorul tehnic al echipei Telegraf și al turneului este firma de echipament sportiv SC Evelyn Sport SRL (contact: 0727.056.562 - Cristian Daniel).

Turneul este organizat de cotidianul „Telegraf” și Asociația Județeană de Fotbal Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.

DUMINICĂ, 12 MARTIE

ora 16.30: Ancora Mangalia - Farul Tuzla (finala locurilor 25-26 din turneul principal)

ora 17.15: Liga Ofițerilor Constanţa - NGM Inter Năvodari (finala locurilor 23-24 din turneul principal)

ora 18.00: Vertiroll Constanţa - CS Eforie

ora 18.45: Municipal Constanța - SSC Farul Constanța

ora 19.30: Athletic 1973 Constanța - ASC Săgeata Stejaru

ora 20.15: Victoria Mihai Viteazu - Macedonia Ovidiu

S-a stabilit finala în turneul „ultra old-boys” la Trofeul „Telegraf”

Săgeata Stejaru domină clasamentul golgheterilor „ultra old-boys” la Trofeul „Telegraf”

Se cunosc semifinalele din turneul „ultra old-boys“ la Trofeul „Telegraf”

ASC Săgeata - SSC Farul, meci spectacol la Trofeul „Telegraf”

Deţinătoarea trofeului în turneul „ultra old-boys” ratează semifinalele la Trofeul „Telegraf”