Înfrângere la Sf. Gheorghe pentru baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa

Baschet feminin / Liga Naţională, Grupa roşie

Sport 30 Decembrie 2018 / 19:40 508 accesări

În ultima partidă oficială disputată în acest an, echipa feminină de baschet CS Phoenix-Știința Constanța a pierdut, în deplasare, duminică seară, la Sf. Gheorghe, întâlnirea cu formaţia locală ACS Sepsi SIC, scor 60-82, la pauză 34-37. Gazdele au punctat decisiv în ultimul sfert, câştigând la o diferenţă de 22 de puncte, aceasta fiind a doua înfrângere pentru baschetbalistele pregătite de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu în Grupa roşie a Ligii Naţionale, faza a doua a sezonului 2018-2019.

Scorul pe sferturi în meciul ACS Sepsi SIC - Phoenix-Știința: 20-16, 17-18, 19-12, 26-14.

Pentru echipa constănţeană au înscris Chelsea Douglas 18 puncte, Vladinka Erak 16p, Bianca Fota 8p, Jelena Jovanovic 6p, Andreea Beldian 6p, Ecaterina Armanu 3p şi Adelina Duţă 3p.

În etapa următoare, CS Phoenix-Știința va evolua pe teren propriu, în Sala Sporturilor din Constanţa, la 5 ianuarie 2019, de la ora 18.00, cu CSM Târgovişte.