Ionuţ Gheorghe a ratat podiumul la Europenele de box

Sport 22 Iunie 2011 / 00:00 797 accesări

Ieri, la Ankara, au avut loc sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box pentru seniori. Trei pugilişti români au urcat treptele ringului din capitala Turciei, iar unul dintre ei s-a calificat în semifinale, asigurându-şi astfel cel puţin medalia de bronz. Răzvan Andreiana (56 kg) l-a învins la puncte pe Jahyn Vittorio Parrinello (Italia), scor 9-8, în meciul decisiv pentru un loc pe podium. În semifinală, Andreiana va boxa cu Veaceslav Gojan (Moldova). Constănţeanul Ionuţ Gheorghe (69 kg), antrenat la CS Farul de Ilie Dascălu, Mihai Constantin şi Marcelică Tudoriu, l-a întâlnit în sferturi pe Mahamed Nurudzinau (Belarus), dar a fost învins la puncte, scor 12-21. Luni seară, Mihai Nistor (+91 kg) l-a înfruntat în optimi pe bulgarul Petar Belberov (Bulgaria). Meciul a fost oprit în repriza a doua, la 10-9 pentru român, când bulgarul s-a accidentat. Următorul adversar al lui Nistor a fost Anthony Oluwafemi Olaseni Joshua (Anglia). Cei doi s-au întâlnit aseară pentru un loc în semifinala categoriei supergrea, iar câştig de cauză a avut pugilistul român. Nistor s-a impus înainte de limită, meciul fiind întrerupt în repriza a treia, când Joshua s-a accidentat la arcadă! În acel moment, britanicul conducea la puncte cu 13-10. În semifinală, Nistor îl va întâlni pe Roberto Cammarelle (Italia).