Kobe Bryant l-a depăşit pe Jordan în clasamentul celor mai buni marcatori din NBA

Sport 16 Decembrie 2014 / 00:00 593 accesări

Kobe Bryant a urcat pe locul 3 în clasamentul celor mai buni marcatori din toate timpurile în campionatul nord-american de baschet (NBA), după ce a înscris 26 de puncte în meciul jucat de Los Angeles Lakers contra formaţiei Minnesota Timberwolves. Bryant a ajuns la un total de 32.310 puncte marcate în carieră şi l-a depăşit în clasament pe legendarul Michael Jordan, care a înscris în carieră 32.292 de puncte. Pe primele două locuri în această ierarhie se află Kareem Abdul-Jabbar (38.387p) şi Karl Malone (36.928p). Bryant avea nevoie de nouă puncte în partida cu Minnesota pentru a-l depăşi pe Jordan şi l-a întrecut pe fostul jucător de la Chicago Bulls în sfertul al doilea al partidei din Target Center din Minneapolis. Jucătorul lui Lakers a transformat două aruncări libere la jumătatea sfertului secund, meciul fiind apoi temporar oprit pentru că publicul s-a ridicat în picioare pentru a-l ovaţiona pe Bryant, jucătorii ambelor echipe l-au îmbrăţişat, iar patronul echipei gazdă i-a oferit una dintre mingile de joc drept cadou.

Michael Jordan, acum proprietar al echipei Charlotte Hornets, a fost printre primii care l-au felicitat pe Bryant, într-o declaraţie de presă: „Îl felicit pe Kobe pentru atingerea acestei borne. Este un mare jucător, foarte muncitor, dar şi foarte pasionat faţă de baschet. Mi-a plăcut cum a evoluat ca jucător de-a lungul timpului şi abia aştept să văd ce va mai realiza în continuare”. Kobe Bryant are 36 de ani şi se află în al 19-lea sezon din carieră în NBA, meciul de duminică seară fiind al 1.269-lea al carierei. Michael Jordan a jucat în NBA timp de 15 sezoane şi 1.072 de meciuri. Los Angeles Lakers a învins pe Minnesota cu 100-94, aceasta fiind a opta victorie stagională a californienilor și a treia consecutivă.