Locul 13 pentru Gyenes în etapa a treia a Raliului Dakar

Auto-moto / Raliul Dakar 2016

Sport 06 Ianuarie 2016 / 14:42 499 accesări
Aşa arată maşina Peugeot pilotată de Sébastien Loeb în Raliul Dakar 2016

Marţi, Raliul Dakar 2016 a programat etapa a treia, între localităţile argentiniene Termas de Rio Hondo şi San Salvador de Jujuy, o etapă care a fost scurtată la 551 de kilometri, dintre care 190 km de probă specială cronometrată, vremea punând din nou mari probleme concurenţilor şi organizatorilor. Motociclistul român Emanuel Gyenes a terminat pe locul 16 în această rundă, cu timpul de 2 ore și 34 de minute, cu un ecart de 4 minute şi o secundă față de câștigător, Joan Barreda Bort (Honda). Spaniolul, care s-a şi instalat în fruntea clasamentului general, a depăşit doi coechipieri de la Honda, argentinianul Kevin Benavides (la 26 de secunde) şi portughezul Paulo Gonçalves (la 52 de secunde). În clasamentul general după trei etape, Emanuel Gyenes se află pe locul 20, la 11 minute şi 38 de secunde de liderul Barreda Bort.

Miercuri dimineaţă însă, mare surpriză! Organizatorii au acordat mai multe penalizări, inclusiv una pentru Barreda Bort, un minut pentru că a depăşit limita legală de viteză pe porţiunile de legătură ale etapei a treia!!! În aceste condiţii, câştigător de etapă a fost declarat Benavides, iar Gyenes a urcat pe locul 13. Pentru Benavides a fost prima victorie din carieră în Dakar, iar Barreda a pierdut şi primul loc la general, în favoarea slovacului Stefan Svitko (KTM).

„Proba specială din etapa a treia a fost asemănătoare cu cea de ieri (n.r. - luni). Am avut multe drumuri de țară, drumeaguri, totul cu multe viraje, parcă a fost o probă de WRC. Nu au fost probleme cu navigația și m-am simțit bine pe motocicletă. Mâine (n.r. - miercuri) avem etapă maraton și nu ne vom întâlni cu echipa de asistență la finalul zilei. Vom avea două probe speciale, pe 6 și 7 ianuarie, la mare altitudine în Anzi”, a declarat Gyenes, care a rămas pe locul 20 la general, cu un ecart de 11 minute şi 24 de secunde faţă de Svitko.

La secţiunea auto, francezul Sébastien Loeb (Peugeot), de nouă ori campion mondial de raliuri şi aflat anul acesta la primul Dakar din carieră, a obţinut a doua victorie de etapă, după cea de luni. Loeb a parcurs distanţa în 2h09,39, fiind urmat de un alt fost concurent celebru în Campionatul Mondial de raliuri, spaniolul Carlos Sainz (Peugeot), sosit după un minut şi 23 de secunde. Al treilea, la un minut şi 25 de secunde, s-a clasat Nasser Al Attiyah (Mini), din Qatar. În clasamentul general, Loeb are un avans de cinci minute şi o secundă faţă de ocupantul locului 2, sud-africanul Giniel de Villiers.

Miercuri se va merge în prima etapă de maraton (nu este permisă asistența tehnică). Etapa a 4-a este o buclă cu startul şi sosirea la San Salvador de Jujuy (629 km, proba specială măsoară 429 km) şi poate fi considerată cea mai dură provocare a raliului, atât pentru concurenți, cât și pentru motociclete. Dacă altitudinea medie a probei speciale de miercuri va fi de 3.500 metri, joi traseul va atinge cel mai înalt punct din istoria Dakarului, aproape 4.600 metri. Nu ar fi exclus însă ca, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, organizatorii să decidă scurtarea acestor două etape, așa cum s-a mai întâmplat anul acesta.

Organizatorii Dakar-ului au anulat prima etapă şi au scurtat-o pe a doua!