Locul 3 pentru Axiopolis Cernavodă, la finalul turului

Ultima etapă din tur în Liga a 3-a la fotbal

Sport 19 Noiembrie 2017 / 16:00 1173 accesări
Axiopolis Cernavodă este una dintre surprizele plăcute ale acestui tur de campionat

Sâmbătă s-au disputat alte patru meciuri contând pentru etapa a 13-a din Liga a 3-a la fotbal, ultima din tur. În derby-ul etapei, Axiopolis Sport Cernavodă a jucat pe terenul Metalului din Buzău, într-o partidă care le-a opus pe ocupantele locurilor 3 și 4 ale clasamentului. După un joc echilibrat, în care ambele echipe au trecut pe lângă victorie, scorul final a fost 1-1. Marius Fotescu a deschis scorul în minutul 65, iar gazdele au egalat în minutul 78, prin Costin Pușcă.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - Loloț, Răvoiu, Andrescu, M. Al. Hristu - E. Abibula, Al. Vieru (89 I. Gheorghe) - Beșleagă (65 N. Moise), Crețu, Fotescu (87 Daniel Zaharia) - Mihalache. Rezerve neutilizate: Nanu, C. V. Hristu, Vlăescu, Sasu. G. Rusu și Husein sunt accidentați, iar L. Gheorghe a fost suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

„Am jucat la Buzău pe un teren foarte prost! Norocul nostru este că nu a plouat, pentru că jucătorii ar fi alunecat și mai tare. Meciul a fost echilibrat, între două echipe care s-au luptat mult pentru victorie. Cred că rezultatul este echitabil și suntem mulțumiți că am terminat turul pe podium și că suntem în obiectiv. Clubul și-a propus să termine campionatul în zona locurilor 1-8, iar Primăria din Cernavodă, care este finanțatorul nostru, ne-a trasat ca obiectiv o clasare în zona locurilor 1-7. După ce vom stabili lotul pentru retur, vom fixa și o primă de obiectiv, care va fi diferită în funcție de locul pe care vom termina campionatul. Ne dorim ca în iarnă să mai transferăm un fundaș central, un mijlocaș de bandă și un vârf de atac, pentru a crea concurență în cadrul echipei”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului Axiopolis Cernavodă.

Jucătorii antrenați de Ionel Melenco vor mai fi chemați pentru două ședințe de pregătire înainte de vacanță, în zilele de miercuri ale celor două săptămâni care urmează. Apoi, conducerea clubului va organiza o masă festivă și va demara negocieri cu o parte dintre jucători, pentru prelungirea contractelor care expiră în această pauză dintre tur și retur.

Rezultatele complete înregistrate în etapa a 13-a din Seria a 2-a, ultima din tur: Sportul Chiscani - SSC Farul Constanța 0-6; FCSB II - AFC Progresul 1944 Spartac 1-3; FC Voluntari II - Agricola Borcea 6-0; Metalul Buzău - Axiopolis Sport Cernavodă 1-1; Înainte Modelu - Delta Dobrogea Tulcea 7-2; CSM Oltenița - CSM Rîmnicu Sărat 1-1; Unirea Slobozia - Victoria Traian 9-1.