Luptătorii constănțeni au cucerit șapte medalii la Cupa României

Lupte / Cupa României pentru juniori

Sport 09 Decembrie 2015 / 17:45 514 accesări

Săptămâna trecută, la Târgoviște, a avut loc Cupa României la lupte pentru juniori (sportivi cu vârsta între 18 și 20 de ani și sportivi de 17 ani cu aprobarea medicului și a părinților), la stilurile libere și greco-romane, precum și la lupte feminin. La această ultimă competiție oficială a anului 2015, luptătorii legitimați la cluburile din județul Constanța au reușit să urce de șapte ori pe podium.

Cel mai bun bilanț l-a înregistrat CS Farul Constanța (antrenori Grigore Gheorghe și Vasile Dușu), care a cucerit două medalii de aur, prin Florin Tița (categoria 50 kg) și Răzvan Arnăut (55 kg), și o medalie de bronz, prin George Boantă (60 kg), toți la lupte greco-romane. Un alt farist, Nicolae Boantă, a ocupat locul 5 la categoria 74 kg. Două medalii a obținut LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin): argint prin Cristian Stoicescu (74 kg, LGR) și bronz prin Sebastian Raicea (120 kg, LL). Marius Marin, de la Aurora 23 August (antrenor Gheorghe Ciupercă), a cucerit aurul la lupte libere, categoria 96 kg, iar Ana-Maria Bunduc, de la CSȘ Mangalia (antrenori Marian Oancea și Cornel Trucmel), a ocupat locul 2 la categoria 51 kg, lupte libere feminin.