Manchester City a făcut pasul în sferturile UCL

Fotbal / Liga Campionilor, optimi de finală

Sport 13 Februarie 2018 / 23:43 700 accesări

Victoria categorică obţinută marţi seară, în Elveţia, de Manchester City, scor 4-0, asigură prezenţa în sferturile de finală ale UEFA Champions League pentru trupa pregătită de Pep Guardiola. Basel nu a mai reuşit să producă încă o surpriză, astfel că va merge în Anglia pentru un meci de palmares. În schimb, la Torino, Juventus a condus-o cu 2-0 pe Tottenham, iar argentinianul Gonzalo Higuain a irosit o ocazie uriaşă la acest scor, pentru ca în finalul primei reprize să rateze un penalty, trimiţând mingea în bara transversală. Formaţia engleză a egalat în repriză a doua, profitând de eroarea lui Buffon la lovitura liberă executată de Christian Eriksen, astfel că returul se anunţă unul extrem de dificil pentru finalista de anul trecut a competiţiei, „Bătrâna Doamnă” fiind dominată pe teren propriu de Tottenham.

Rezultatele de marți: Juventus Torino - Tottenham Hotspur 2-2 (Higuain 2, 9-pen. / H. Kane 35, C. Eriksen 71) și FC Basel - Manchester City 0-4 (Gündoğan 14, 53, Bernardo Silva 18, Kun Agüero 23).

Tot marți seară a avut loc şi un meci din manșa tur a 16-imilor de finală ale UEFA Europa League: Steaua Roșie Belgrad - CSKA Moscova 0-0.

Miercuri seară, de la ora 21.45, se vor disputa încă două partide din manșa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal: Real Madrid - Paris Saint Germain (în direct la Telekom Sport 1) și FC Porto - FC Liverpool (în direct la Telekom Sport 2).