Marius Copil, în turul secund la Dubai

Tenis de câmp / Turneul de la Dubai

Sport 28 Februarie 2017 / 15:28 1699 accesări
Marius Copil l-ar putea întâlni în turul al treilea pe Roger Federer

Tenismanul Marius Copil, locul 124 ATP, jucător venit din calificări, s-a calificat, marţi, în turul al doilea al turneului ATP 500 - Dubai Duty Free Championships, dotat cu premii în valoare totală de 2.429.150 dolari. Copil s-a impus, cu scorul de 6-4, 6-2, în duelul cu germanul Jan-Lennard Struff, locul 59 ATP, după o oră şi şase minute de joc. Prin calificarea în optimi, Copil şi-a asigurat un cec în valoare de 34.100 de dolari şi 65 de puncte ATP. Pentru un loc în sferturile de finală, Copil îl va înfrunta pe francezul Lucas Pouille, locul 15 ATP şi cap de serie numărul 7, iar în cazul unei victorii l-ar putea întâlni pe elvețianul Roger Federer, locul 10 ATP şi cap de serie numărul 3.

Tot marți, în turneul de dublu de la Dubai, Florin Mergea și sârbul Viktor Troicki au câștigat meciul dinprimul tur, trecând cu scorul de 6-7 (5/7), 6-4, 10-8 de perechea Karen Khachanov (Rusia) / Benoit Paire (Franța). Mergea și Troicki şi-au asigurat un cec în valoare de 19.860 de dolari şi 90 de puncte ATP la dublu. În sferturile de finală este calificată și perechea alcătuită din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean Julien Rojer, cap de serie numărul 4.