Tecău şi Rojer, în sferturi la Dubai

Tenis de câmp / Turneul de la Dubai

Sport 27 Februarie 2017 / 21:37 774 accesări
Florin Mergea va lupta marţi pentru calificarea în sferturi, Horia Tecău s-a calificat deja în această fază a turneului ATP 500 - Dubai Duty Free Championships

Perechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean Julien Rojer, cap de serie nr. 4, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului ATP 500 - Dubai Duty Free Championships, dotat cu premii în valoare totală de 2.429.150 dolari. Tecău şi Rojer au trecut, cu scorul de 7-6 (7/2), 6-1, de dublul Mate Pavic (Croația) / Alexander Peya (Austria), după o oră şi cinci minute de joc. În urma acestei victorii, Tecău (32 de ani, locul 19 ATP la dublu) şi Rojer (35 de ani, locul 25 ATP la dublu) şi-au asigurat un cec în valoare de 19.860 de dolari şi 90 de puncte în ierarhia mondială. Pentru calificarea în semifinalele turneului de la Dubai, Tecău şi Rojer vor evolua împotriva învingătorilor din partida Lucas Pouille (Franţa) / Fernando Verdasco Spania) - Philipp Kohlschreiber / Florian Mayer (Germania), care va avea loc miercuri. În 2015, Tecău şi Rojer au evoluat în penultimul act la Dubai.

Marți, în primul tur la dublu, Florin Mergea și sârbul Viktor Troicki vor întâlni perechea Karen Khachanov (Rusia) / Benoit Paire (Franța).