Maverick Vinales a debutat victorios în noul sezon din MotoGP

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 27 Martie 2017 / 11:54 496 accesări
Spaniolul Maverick Vinales este primul învingător al noului sezon din MotoGP

Maverick Vinales, pilotul echipei Yamaha, s-a impus în prima cursă a sezonului din MotoGP, disputată pe circuitul Losail din Qatar, podiumul fiind completat de Andrea Dovizioso şi Valentino Rossi. Amânată în două rânduri din cauza apariţiei ploii, cursa MotoGP de la Losail a fost un adevărat spectacol pe circuit. Vinales (22 de ani) a reuşit să câştige prima cursă a sezonului 2017 din MotoGP la prima sa apariţie pe motocicleta Yamaha M1, după ce a dus o luptă aprigă cu Andrea Dovizioso. Pilotul Ducati a condus şi el cursa în multe momente, însă nu a putut face faţă asaltului de final al lui Vinales, care a bifat a doua victorie a carierei la clasa regină. Precedentul succes fusese înregistrat în sezonul anterior, în Marea Britanie. Weekendul de competiții la Doha a fost afectat de ploaie. Sesiunea de calificări a fost anulată, grila de start fiind stabilită pe baza timpilor din antrenamentele libere. Iar cursa propriu-zisă a fost decalată cu o oră, tot din cauza ploii.

Vinales a plecat din pole position în singura cursă nocturnă a Motomondialului, dar a ratat startul și a pierdut mai multe poziții. Francezul Johann Zarco a pornit excelent și s-a instalat în frunte. Zarco, debutant la clasa regină după ce a câștigat titlul la clasa Moto2 în ultimele două sezoane, a condus șase tururi, însă a căzut și a abandonat. Andrea Dovizioso a devenit noul lider. Mark Marquez era al doilea, iar Andrea Iannone ocupa locul trei. Iannone a căzut la rândul său, când încerca să-l depășească pe Marquez. Vinales urca astfel pe locul 3, iar Valentino Rossi ocupa locul 4, după ce fusese al 12-lea la start. În următoarele tururi, Vinales și Rossi au trecut de Marquez, campionul mondial en-titre având să încheie cursa pe locul 4. În ultimele șapte tururi, Vinales și Dovizioso au dus o luptă superbă pentru primul loc, cei doi alternând la conducere. Vinales era mai rapid pe viraje, dar italianul revenea pe linia dreaptă grație puterii superioare a motocicletei Ducati. La final însă, Vinales a rezistat atacurilor lui Dovizioso și a trecut primul linia de sosire. Dovizioso a încheiat pe 2, iar Rossi a completat podiumul.

Valentino Rossi a fost şi el unul dintre performerii cursei din Qatar. Plecat abia de pe poziţia a zecea în grila de start, în urma unor probleme serioase pe care le-a avut tot weekendul, Rossi a făcut o cursă impecabilă. A plecat bine, a fost rapid în primele tururi reuşind şi cele mai rapide tururi de circuit, apoi a conservat pneurile şi a atacat la Pedrosa sau Marquez atunci când a fost sigur că va avea succes. Jorge Lorenzo a fost unul dintre cei care au dezamăgit în Qatar, încheind cursa doar pe poziţia a 11-a.

La clasa Moto2, victoria i-a revenit italianului Franco Morbidelli (Kalex), care la 22 de ani a câștigat primul său Grand Prix, după opt clasări pe podium, dintre care șapte anul trecut. El i-a devansat pe elvețianul Thomas Luthi (Kalex) și pe niponul Takaaki Nakagami (Kalex).

Spaniolul Joan Mir (Honda), în vârstă de 19 ani, a obținut victoria la clasa Moto3, urmat de britanicul John McPhee (Honda) și de compatriotul său Jorge Martin (Honda). Mir se află abia la a doua victorie din carieră.

Următoarea etapă a sezonului este programată pe 9 aprilie, în Argentina, pe circuitul Termas de Rio Hondo.