Messi a dus Barcelona în sferturi

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 13 Martie 2013 / 00:00 527 accesări

FC Barcelona şi Galatasaray Istanbul s-au alăturat, aseară, echipelor Borussia Dortmund, Real Madrid, Juventus Torino şi Paris Saint-Germain în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. La Barcelona, Leo Messi şi compania au întors rezultatul din tur, dubla argentinianului din prima repriză şi reuşitele lui David Villa şi Jordi Alba fiind decisive în confruntarea cu Milan. La Gelsenkirchen, gazdele au deschis scorul, dar Galatasaray a preluat conducerea până la pauză şi a rezistat în partea a doua a jocului.

Rezultatele înregistrate marţi seară: FC BARCELONA - AC Milan 4-0 (Messi 5, 40, David Villa 55, Jordi Alba 90+2) - în tur: 0-2 şi Schalke ’04 Gelsenkirchen - GALATASARAY ISTANBUL 2-3 (Neustadter 17, M. Bastos 63 / Hamit Altintop 37, Burak Yilmaz 42, Umut Bulut 90+5) - în tur: 1-1.

Celelalte rezultate din manşa retur a optimilor de finală ale UCL - marţi, 5 martie: BORUSSIA DORTMUND - Şahtior Doneţk 3-0 (Felipe Santana 31, Gotze 37, Blaszczykowski 59) - în tur: 2-2 şi Manchester United - REAL MADRID 1-2 (Sergio Ramos 48-autogol / Modric 66, Cr. Ronaldo 69) - cartonaş roşu: Nani (min. 56) - în tur: 1-1; miercuri, 6 martie: JUVENTUS TORINO - Celtic Glasgow 2-0 (Matri 24, Quagliarella 65) - în tur: 3-0 şi PARIS SAINT-GERMAIN - CF Valencia 1-1 (Lavezzi 66 / Jonas 55) - în tur: 2-1.

Tragerea la sorţi a întâlnirilor din sferturile de finală şi din semifinalele UEFA Champions League va avea loc vineri, 15 martie, la Nyon (Elveţia), de la ora 13.00. Partidele tur din sferturile UCL sunt programate pe 2 şi 3 aprilie, iar returul, pe 9 şi 10 aprilie.