Naționala de polo va susține vineri meciul decisiv pentru calificarea la Rio

Polo / Turneul de calificare la Jocurile Olimpice 2016

Sport 07 Aprilie 2016 / 19:06 815 accesări
Naționala de polo va avea un adversar puternic în meciul decisiv pentru calificarea la Jocurile Olimpice

Poloul masculin poate deveni al doilea sport de echipă care va reprezenta România la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după handbalul feminin. Echipa națională a României a reușit un egal în ultimul meci din grupă, disputat joi după-amiază în compania Rusiei, remiza fiind însă suficientă pentru a termina pe locul 4 în Grupa A. Rezultatul final a fost 8-8 (1-3, 3-1, 3-3, 1-1), rușii fiind în avantaj mai mereu, până în repriza a treia, când tricolorii au restabilit egalitatea și au reușit să mențină echilibrul până la final. Pentru România au marcat Goanță 3 goluri, Negrean 2, Teohari, Radu și Gheorghe.

Alte rezultate din Grupa A a turneului preolimpic de la Trieste (Italia): Franța - Slovacia 10-8; Canada - Franța 13-5; Ungaria - Slovacia 16-7. Clasament final Grupa A: 1. Ungaria 9p; 2. Canada 8p; 3. Franța 6p; 4. România 4p; 5. Rusia 3p; 6. Slovacia 0p.

Clasament Grupa B înaintea ultimei etape, care se dispută joi seară: 1. Italia 6p; 2. Olanda 6p; 3. Spania 6p; 4. Germania 3p; 5. Kazahstan 3p; 6. Africa de Sud 0p. Partidele decisive sunt Spania - Kazahstan, Olanda - Africa de Sud și Italia - Germania. Dacă nu vor fi surprize, România va avea ca adversară Italia în jocul decisiv pentru calificarea la turneul olimpic!

Reamintim că primele patru clasate din fiecare grupă se califică în sferturi de finală, iar câștigătoarele din sferturi obțin calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Meciurile din sferturi (1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B) vor avea loc vineri, semifinalele sâmbătă, iar finalele pentru medalii şi meciurile de clasament sunt programate duminică, atunci când va avea loc și tragerea la sorți a grupelor pentru JO 2016.

Echipa de polo a fost singura din România care s-a calificat în 2012 la Jocurile Olimpice, tot în urma participării la turneul preolimpic, acesta având loc atunci la Edmonton. În 2012, poloiştii au ocupat locul 10 la JO. Echipa României a participat la nouă ediții ale Jocurilor Olimpice, începând cu cea din 1952, iar cea mai bună clasare a fost în 1976 - locul 4.