Naţionala de tineret a ratat calificarea la Campionatul European de fotbal din 2017

11 Octombrie 2016 / 20:23 414 accesări

Naţionala sub 21 de ani a României a pierdut, marţi, scor 0-2, meciul disputat cu reprezentativa Bulgariei şi a ratat calificarea la Campionatul European de tineret din 2017, găzduit de Polonia.

Golurile partidei au fost marcate de Toni Tasev, în minutul 16 şi Aleksandar Georgiev, în minutul 35.

În urma acestui rezultat, naţionala de tineret a României încheie Grupa 5 de calificare la Campionatul European din 2017 pe locul trei, cu 16 puncte acumulate în zece partide. La turneul final din Polonia merg direct câştigătoarele celor nouă grupe, plus patru dintre cele mai bune echipe clasate pe locurile secunde vor juca baraj pentru ultimele două poziţii care asigură calificarea. Naţionala de tineret a participat la un singur turneu final, cel din 1998, găzduit chiar de ţara noastră, cu Victor Piţurcă selecţioner.

Echipa trimisă în teren de selecţionerul Cristian Dulca: Cojocaru - Hodorogea, Ţîru, Miron, Olteanu - Căpăţînă, Nedelcu, Ov. Popescu, Bumba - Calcan - Tudorie. Pe parcurs au mai intrat Răzvan Grădinaru, Lucian Cristea şi Mihai Manea.