Partide de palmares în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 06 Martie 2013 / 00:00 477 accesări

Dacă în meciurile disputate marţi seară s-a luptat cu adevărat pentru calificarea în sferturile de finală, partidele din această seară par doar de... palmares! Juventus şi-a asigurat calificarea încă de la Glasgow - şi cu largul concurs al gazdelor, care au ratat toate ocaziile posibile şi... imposibile! - partida din această seară urmând să aducă doar confirmarea calificării, fiind greu de crezut că o echipă italiană poate risipi pe teren propriu un avantaj de trei goluri! Nici PSG nu poate avea probleme în privinţa calificării dacă avem în vedere felul cum au evoluat cele două echipe în tur, când francezii au dominat clar partida. Este adevărat că spaniolii au mulţi fotbalişti de clasă, dar absenţele din linia defensivă (ambii fundaşi centrali titulari sunt accidentaţi) pot fi decisive în bătălia calificării.

Programul din această seară, ambele partide urmând să înceapă la ora 21.45: Juventus Torino - Celtic Glasgow (în tur: 3-0, în direct la Digi Sport 2 şi Dolce Sport 2) şi PSG - Valencia CF (în tur: 2-1, în direct la Digi Sport 1 şi Dolce Sport 1).

BORUSSIA DORTMUND ŞI REAL MADRID, ÎN SFERTURI. Borussia Dortmund şi Real Madrid sunt primele două formaţii calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Aseară, în partidele retur, Borussia a învins fără probleme, la Dortmund, pe Şahtior, în timp ce Real Madrid a obţinut victoria decisivă la Manchester. Galezul Ryan Giggs a fost titular la Manchester United şi a evoluat în meciul cu numărul 1.000 din carieră. Rezultate: BORUSSIA DORTMUND - Şahtior Donetsk 3-0 (Felipe Santana 31, Gotze 37, Blaszczykowski 59) - în tur: 2-2 şi Manchester United - REAL MADRID 1-2 (Sergio Ramos 48-autogol / Modric 66, Cr. Ronaldo 69) - cartonaş roşu: Nani (min. 56) - în tur: 1-1.