Podiumuri pentru micii tenismeni constănțeni

Tenis de câmp / Campionatele Naționale Individuale de vară U16

Sport 21 Mai 2015 / 00:00 649 accesări

Săptămâna trecută, la Ploiești, au avut loc Campionatele Naționale Individuale de vară la tenis de câmp rezervate juniorilor sub 16 ani, competiție la care a fost prezentă și o numeroasă delegație constănțeană. În întrecerea individuală feminină, cel mai bun rezultat a fost obținut de principala favorită a turneului, Selma Cadâr (LPS „Nicolae Rotaru”), care s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului, după ce a învins-o în finala mică pe Gabriela Tătăruș (AB.CE București), cu 6-2, 6-4. În schimb, Ramona Eva Chivu (LPS „Nicolae Rotaru”), favorită nr. 5, s-a oprit în sferturi, Maria Radu (LPS „Nicolae Rotaru”), venită din calificări, a fost învinsă în turul secund, iar Denisa Gheorghe (LPS „Nicolae Rotaru”) a pierdut în primul tur. La dublu feminin, Cadâr și-a luat revanșa și a câștigat competiția, alături de Andreea Prisăcariu (Daimon Sport Club), cele două, principale favorite la câștigarea trofeului, impunându-se în finală în fața cuplului format din Ioana Gună (Dyadora Timișoara) și Nicole Tătăruș (AB.CE București), cu 3-6, 6-4, 10-4. Pe podium a urcat și dublul alcătuit din Chivu și Mihaela Mărculescu (Al Body București), cap de serie nr. 2, învingător în finală mică în disputa cu Patria Zeriu (CSM Timișoara) și Medeea Popescu (Asociația Harry TC), cu 6-2, 6-0. Constănțenii au urcat pe podium și la dublu mixt, unde Chivu și Edris Fetisleam (CS Mamaia Idu), favoriți nr. 2, au jucat finala, fiind învinși în lupta pentru titlu de Ioana Gună și Vlad Dancu (TC București), cu 4-6, 6-3, 10-5.

La simplu masculin, Ștefan Paloși (CS Mamaia Idu), cap de serie nr. 8, a ajuns până în sferturi, Edris Fetisleam (CS Mamaia Idu), favorit nr. 7, și Alexander Gima (LPS „Nicolae Rotaru”) au cedat în turul secund, iar Alexandru Bodnariuk (Știința), venit din calificări, a pierdut în primul tur. La dublu masculin, Paloși și Fetisleam au ocupat doar locul 4, după ce nu s-au prezentat la finala mică.